Дарья Ломоносова

помогите найти текст в инете, пожалуйста.

Идегәй: Татар халык дастаны
из этой книжки мне надо найти отрывок "И идел йорт, идел йорт, идел эче имен йорт.. "
не могу найти

Виталий Котусов

Здесь книга http://www.tatknigafund.ru/books/1035 , откройте нужные биты. Результа поиска по битам ниже

И Идел-йорт, Идел-йорт, Идел эче имин йорт —«Здравствуй, Идиль, Отчизна — Дом! Мир да будет в Доме родном! » -бит 89
•... Куышын корып кунышлап, Кыргын андамәл тапты. Җаектан ашу Актүбә,Актүбәгә менгәндә,Идел-йортын күргәндә,Туфрагын үбеп ярсулап, Идегәй анда тулгады: — И Идел-йорт, Идел-йорт, Идел эче имин йорт, Атам кияү булган йорт — ...бит 274
•... орышта \\\Атеадыйрбирде яшь солтанАнда утырып яр салды: — Дәүран сөргән көнемдәИдегәй исән икәндә,Идел йорт миңа ил булмас, Күргән көнем көн булмас, И ә Идегәй, йә дә мин! Атланыек, ятмыек! 484Аны әйтеп яшь солтан, ..бит 484
•... булганнансоң, Идегәй яңадан иленә кайта. Менә ул Идел буендабасып тора һәм мондый монолог әйтә:— И Идел-йорт, Идел-йорт, Идел эче имин йорт, Атам кияү булган йорт — ...сөтле йорт, Кымыз эчкән котлы йорт; Идел-Җаек арасы. Б. Өлменов рәсемнәрендә Идегәй — ...бит 518