Ya
Yaroslava

вопрос для людей, которые хорошо знают английский

я только начала учить английский.
помогите пожалуйста исправить ошибки при переводе.

1)Автор рассказывает историю о том, каким честным он был всю жизнь.
1) The author tells the story of how he was an honest life.

2)Он рассказывает о том, как он познакомился с генералом Майлсом в Вашингтоне.
2) He talks about how he met with General Miles in Washington.

3)В 1867 году автор был бедным писателем, которого никто не знал.
3) In 1867, the author was a poor writer, whom no one knew.

4)Однажды он нуждался в 3 долларах.
4) Once he was in need of $ 3.

5) Он долго ходил по улицам Вашингтона и очень устал.
5) He has long walked the streets of Washington and was very tired.

6)В конце концов писатель пришел к большому отелю, вошел в него и сел на диван.
6) In the end, the writer came to the big hotel, got in and sat down on the sofa.

7)Он увидел красивую собаку, которая искала кого-то, и позвал ее.
7) He saw a beautiful dog, which was looking for someone, and called her.

8)К нему подошел человек, который предложил купить у писателя собаку.
😎 Came up to him a man who offered to buy the writer's dog.

9)И автор продал ее за 3доллара.
9) And the author sold it for $ 3.

10)Но позже в зал отеля зашел настоящий хозяин этой собаки.
10)But later went to the gym at the real owner of this dog.

Алексей Фанат

1)Автор рассказывает историю о том, каким честным он был всю жизнь.
1) The author tells the story of how he was an honest life.
--- 1) The author tells the story about how honest he was all his life.

2)Он рассказывает о том, как он познакомился с генералом Майлсом в Вашингтоне.
2) He talks about how he met with General Miles in Washington.
--- 2) правильно.

3)В 1867 году автор был бедным писателем, которого никто не знал.
3) In 1867, the author was a poor writer, whom no one knew.
--- 3) правильно.

4)Однажды он нуждался в 3 долларах.
4) Once he was in need of $ 3.
--- 4) правильно.

5) Он долго ходил по улицам Вашингтона и очень устал.
5) He has long walked the streets of Washington and was very tired.
--- 5) He walked the streets of Washington for a long time, and became very tired.

6)В конце концов писатель пришел к большому отелю, вошел в него и сел на диван.
6) In the end, the writer came to the big hotel, got in and sat down on the sofa.
--- 6) In the end (или в этом контексте, Finally), the writer came to A big hotel, WENT in, and sat down on A sofa.

7)Он увидел красивую собаку, которая искала кого-то, и позвал ее.
7) He saw a beautiful dog, which was looking for someone, and called her.
--- 7) правильно.

8)К нему подошел человек, который предложил купить у писателя собаку.
😎 Came up to him a man who offered to buy the writer's dog.
--- 😎 A man approached him and offered to buy the writer's dog.

9)И автор продал ее за 3доллара.
9) And the author sold it for $ 3.
--- 9) правильно.

10)Но позже в зал отеля зашел настоящий хозяин этой собаки.
10)But later went to the gym at the real owner of this dog.
--- 10) But later the dog's real (или в этом контексте true) owner stopped by the hotel lobby.
(I assume from the rest of the story that "зал" is intended to mean "lobby" here, rather than just "hall" or "room." It definitely does not mean "gym.")