Анна Чупринова

Помогите с переводом текста на английский пожалуйста.

Вот мой текст на русском:

Эта история про двух братьев, которые создали собственную компанию в Германии. Адольф и Рудольф Дасслер сыновья сапожника. Они любили спорт и создали обувь с шипами. Братья делали обувь для спортсменов и звезд. Но в 1948 году братья спорили, каждый основал свою компанию. Адольф основал Адидас. Рудольф основал Пума.

Вот как я перевела на англ. яз. :

This history about two brothers who created own company in Germany. Adolph and Rudolph Dassler were the sons of a shoemaker.They loved sport and created footwear with thorns. Brothers made footwear for athletes and stars.But in 1948 brothers argued, everyone based the company. Adolf based Adidas. Rudolf based Puma.

Найдите пожалуйста ошибки с временами и исправьте, заранее большое спасибо! 🙂

Огромное спасибо!

Павел Терехов

This STORY IS about two brothers who created THEIR own company in Germany. Adolph and Rudolph Dassler were the sons of a shoemaker. They loved sport and created THE footwear with SPIKES. THE brothers made footwear for THE SPORTSMEN and FOR THE CELEBRITIES. But in 1948 brothers STARTED ARGUING, SO EACH ONE OF THEM CREATED THEIR OWN COMPANIES. Adolf CREATED Adidas. Rudolf CREATED Puma.

Лидия Евдокимова

This is a story about two brothers who founded their company in Germany.
Adolph and Rudolph Dassler were sons of a shoemaker.
They were fond of sport and invented shoes with spikes. The brothers produced footwear for athletes and celebrities..
But in 1948 brothers parted, everyone started own enterprise. Adolf founded Adidas, and Rudolf- Puma.

Я не уверен, что моё предложение точное...

Марина Михалькова

This is a story about two brothers, who started their own company in Germany. Adolph and Rudolph Dassler were the sons of a shoemaker. They loved sport and created a footwear with thorns. Brothers were making footwear for athletes and celebrities.But in 1948 brothers argued, everyone started his own company. Adolf created Adidas. Rudolf created Puma.