Тесса Иш

проверьте пожалуйста упражнение перевод с русского на английский, модальные глаголы

Translate into English using the verb “must”, “to be (to)”, “to have (to)”
A)
1.Сказал ли преподаватель, что мы должны выучить этот текст наизусть? Did she say that we have to learn the text by heart?
2. Я не знал, что этот текст не надо учить наизусть. I did not know that it did not have to learn by heart.
3. Не шумите: дети, должно быть, спят. Do not make noise: children must be sleeping
4. Никто, наверно, не сказал ему об этом. nobody must have told him about it.
5. Они должны был прийти в 5, а уже 6 часов. They must have come in 5 and more than 6 hours.
6. Они, наверно, забыли, что должны были прийти в
5 часов. they must have forgotten that they were to come in 5:00
7. Надеюсь, вам не пришлось долго ждать, да? I hope did not you have to wait long, is not it?
8. Надеюсь, вам не придется ждать. I hope you will not have to wait.

Екатерина Юсуфова

1. we have -> we had
5. and more than 6 hours -> but it's 6 now

Bekzat Mekeev

1. Did the teacher say ...
2. I didn't know that I needn't learn this text by heart./I didn't know that I didn't have to learn this text by heart.
5. They had to come at 5 o'clock, and now it's already 6.
7. I hope you didn't have to wait a long while, did you?