Олег Ходаков

как правильно перевести фразу "больше ничего не будет". Nothing else will или anymore will be nothing, или nothing will

Nothing else will или anymore will be nothing, или nothing will be anymore

Виктор

Nothing is going to be its usual way anymore - здесь очевидность ситуации.. . так и только так... its usual way можно заменить на любые другие наречия по смыслу выскаывания - as before... etc.
(ходовая фраза - Nothing is going to be simple anymore!)

Венера Султанова

There won't be anything anymore.

Сергей Колпаков

Ближе к правильному ответу -пункт 2.:
1.There will be nothing else / There will not be anything else-Ничего другого (кроме этого) не будет
2.There will be nothing more / There will not be anything more-Больше ничего не будет
Можно сократить: will not=won`t