Ответьте хоть на что-нибудь :
1. What did the ancient peoples of Angli celebrate on the 25th of December?
2. It is originally a dance of many people in a circle accomplair by song, then people named
them songs sing at Christmas. What are the names of these songs?
3. How do the British call the day before Christmas?
4. How do they call the next day after Christmas?
5. What part of clothes is connected with Christmas?
6. Who usually brings gifts for the children on Christmas in Great Britain?
7. What is the name of the Christmas cake made of pasty shell-which holds a delicious mixture of apices and fruit?
8. Name the sweet stick with res and white stripes.
9. What kind of transport does Santa Claus use in Hawaii?
10. What food should the children leave for the Father Christmas reindeer?
11. Who was the author of the creation of Santa Claus?
12. How do they call small figures of wood or wax or clay which represent figures of ordinary people involved in the Christmas Story?
13. What popular British Christmas tradition was invented by Tom Smith in 1847?
14. What is the traditional English entertainment at Christmas which can be traced back to the 16th century Italian comedies?
15. Under what plant do the boys kiss the girls at Christmas?
16. Name the play, usually perfomed at Christmas, which tells the story of the birth of Jesus.
17. What present do the people of Norway give the city of London on Christmas?
18. In Sweden, a common Christmas decoration is a small figurine of a goat and as mainly made of straw. How is it called?
19. What is the name of the festival season from Xmas Eve till after New Year’s Day or especially in England till Epithany?
20. This symbol of Christmas appeared after Queen Victoria's husband Albert brought the idea
over from Germany in 1841. Name this symbol of Christmas!
21. What do the Dutch children place next to the fireplace on Christmas Eve instead of the socks?
22. There is a lot of superstitions In Britain, one of them about Christmas dinner. How many dishes should Christmas day dinner have?
23. What was the present Santa Claus gave to the boy in Christmas cartoon "The Polar Express"?
24. What did Hаrrу Potter get for Christmas the first year he was at Hogwarts School?
25. Listen to the song "Twelve Days of Christmas" and count the number of gifts in the song.
26. What kind of transport is mentioned in the well-known Christmas song "Jingle Bells”
27. Traditionally the British monarch broadcasts the message on Christmas Day. Whose Christmas message was heard by millions of people all over the world last year, according to the tradition mentioned above?
28. How many days am there in the Advent Calendar ?
29. Clement Clarke Moore (1779-1863) wrote the poem Twas the night before Chrismas also called “A Visit from St. Nicolas” in 1822. Write the names of all raindeers from the poem.
30. Christmas comes, but once a year, but when it comes…
Дополнительное образование
помогите с английским. По рождеству
1. праздновали рождество
2. джингл
5. носки
6. санта клаус
7. пуддинг
2. джингл
5. носки
6. санта клаус
7. пуддинг
1. Что сделало древние народы Angli, празднуют 25-ого декабря?
2. Это - первоначально танец многих людей в кругу accomplair песней, тогда люди назвали
их песни поют на Рождество. Каковы названия этих песен?
3. Как британцы называют день перед Рождеством?
4. Как они звонят на следующий день после Рождества?
5. Какая часть одежды связана с Рождеством?
6. Кто обычно приносит подарки для детей на Рождестве в Великобритании?
7. Каково название Рождественского пирога, сделанного из вязкой раковины - который держит восхитительную смесь вершин и фруктов?
8. Назовите сладкую палку с res и белые полосы.
9. Какой транспорт Санта Клаус использует на Гавайях?
10. Какая еда дети должны уехать в северного оленя Деда Мороз?
11. Кто был автором создания Санта Клауса?
12. Как они называют небольшие числа древесины или воска или глины, которые представляют числа простых людей, вовлеченных в Рождественскую Историю?
13. Какая популярная британская Рождественская традиция была изобретена Томом Смитом в 1847?
14. Каково традиционное английское развлечение на Рождество, которое может быть прослежено до итальянских комедий 16-ого столетия?
15. Под каким заводом мальчики целуют девочек в Рождество?
16. Назовите игру, обычно perfomed на Рождество, которое рассказывает историю рождения Иисуса.
17. Что существующий люди Норвегии дают Лондонскому Сити на Рождестве?
18. В Швеции общее Рождественское украшение - маленькая статуэтка козы и как, главным образом, сделано из соломы. Как это называют?
19. Каково название фестивального сезона с Рождественского Кануна до окончания Нового года или особенно в Англии до Epithany?
20. Этот символ Рождества появился после того, как муж Королевы Виктории Альберт принес идею
из Германии в 1841. Назовите этот символ Рождества!
21. Что голландские дети помещают рядом с камином в Сочельник вместо носков?
22. Есть много суеверия В Великобритании, одном из них о Рождественском обеде. Сколько блюд обед Рождества должен иметь?
23. Каков был подарок, который Санта Клаус дал мальчику в Рождественском мультфильме "Полярному экспрессу"?
24. Что сделало Поттера Hаrrу, получают для Рождества первый год, которым он был в Школе Хогвартса?
25. Послушайте песню "Двенадцать Дней Рождества" и посчитайте число подарков в песне.
26. Какой транспорт упомянут в известной Рождественской песне "Колокольчики"
27. Традиционно британский монарх передает сообщение на Рождестве. Чье Рождественское сообщение услышали миллионы людей во всем мире в прошлом году согласно упомянутой выше традиции?
28. Сколько дней нахожусь там в календаре рождественского поста?
29. Клемент Кларк Мур, (1779-1863) написал стихотворению Twas ночь перед Chrismas, также названным “Посещение от Св. Николая” в 1822. Напишите имена всего raindeers из стихотворения.
30. Рождество прибывает, но один раз в год, но когда оно прибывает …
_A_L_I_ _A_L_I_
гугл переводчик крут
в календаре 30 дней
Мария Максименко
или 31
_A_L_I_ _A_L_I_
Сэр, вы некрофил.
1 Christmas
2 Hymns - гимны
3 Christmas Eve
4 Boxing day
2 Hymns - гимны
3 Christmas Eve
4 Boxing day
и ты тожэ эту олимпиаду делаешь. каакппппппппппееееееееец. ты б хоть перевел. или установи гугл хром. он все автоматом переводит