Specifications
Form Factor ATX (12.00 inches by 9.60 inches [304.80 mm by 243.84 mm]) Processor Support for an Intel® Pentium® 4 Extreme Edition processor in an LGA775 socket with a 800 MHz system bus Support for an Intel® Pentium® 4 processor in an LGA775 socket with a 533/800 MHz system bus Memory Four DDR SDRAM DIMM sockets Support for DDR 400 MHz and DDR 333 MHz DIMMs Support for up to 4 GB rt for up to 4 GB of system memory Chipset Intel® 915P Chipset I/O Control LPC Bus I/O controller Audio Intel® High Definition Audio subsystem using the Realtek ALC860 audio codec. Video One PCI Express* x16 bus add-in card connector LAN Support 10/100 Mbits/sec LAN subsystem using the Intel® 82562EZ Platform LAN Connect (PLC) device Peripheral Interfaces Eight USB 2.0 ports One serial port One parallel port Four Serial ATA interfaces One Parallel ATA IDE interface with UDMA 33, ATA-66/100 support One diskette drive interface PS/2* keyboard and mouse ports Expansion Capabilities Four PCI Conventional* bus connectors Two PCI Express x1 bus add-in card connectors One PCI Express x16 bus add-in card connector
Support for up to 4 GB
Компьютерное железо
Как узнать сколько может выдержать гигабайтов оперативной памяти системная плата Intel Glen Ridge D915PGN?
А память больше двух гектаров на компе не нужна ваще. Проверено многочисленными тестами с самыми крутыми играми и прогами.
Вы что эти мамы в комиссионке берете все что-ли есть же к ней мануал там все черным по белому ну или запиши в поисковике название мамы и припиши технические характеристики или что о ней известно и все море информации
поставишь - узнаешь
Вопрос нужно ставить так: сколько может выдержать гигабайтов оперативной памяти windows