Гуманитарные науки

Где можно найти упражнения по украинскому языку с экологической терминологией?

Если не найдете, такие упражнения можно составить самим. Например, так:

Привести примеры термінів-абревіатур в екологічній терміносистемі
(МЕП – місцевий екологічний план, ПТК – природно-територіальний комплекс, СЗЗ – санітарно-захисна зона, ФАР – фотосинтетично активна радіація)

Назвать терміни – складні слова, які різняться одним терміноелементом, позначаючи при цьому одне поняття
(аквакультура – марикультура, анаеробіоз – аноксибіоз, жаротривкість – жаростійкість)

Назвать терміни-словосполучення, у складі яких синонімічними є один з компонентів – виразник видового поняття: а) коли обидва компоненти є іншомовними
(зрілість біогеоценозу – екосистеми, едафічне – біокосне середовище)

б) коли один компонент є іншомовним, а другий – власне українським
(індекс аридності – сухості, термальне – теплове забруднення) ;
в) коли обидва компоненти є національними
(щільність – густота популяції, побутові – комунальні відходи)

Назвать варианты экологических терминов фонетичні
(адапціоморфоз – адаптіоморфоз, інвайронменталістика – енвайронменталістика)

Назвать варианты терминов словотвірні
(актиноїди – актиніди, домінування – домінантність) ,
морфологічні (екоклін – екокліна, пампа – пампаси)
та морфолого-синтаксичні (географічна екологія – геоекологія, поверхнево-активні речовини – ПАР, впроваджувальний вид – вид, який впроваджується)

Антонимы на лексическом уровне языка
(забруднення – очищення, позитивний – негативний фототаксис)

Антонимы на словообразовательном уровне
(безпека – небезпека, спадкоємна – неспадкоємна мінливість)

Привести примеры терминов из біології
(біоценоз, вид, монофаг, організм, популяція)

Привести примеры терминов из географії
(ареал, зона, ландшафт, пустеля, рельєф)

Привести примеры терминов из фізики
(амплітуда, спектр, тиск) .

Привести примеры греческих заимствований в экологической терминологии
(абісаль, алелопатія, бріобіонт, ебоніт, мізофобія ),
латинских
(агрегація, адаптація, ареал, резерват, селекція ),
английских
(емерджентність, кліринг, моніторинг, полютант, хомінг ),
немецких
(дюкер, легування, лес, штам, штрек ),
французских
(жеода, кадастр, рафінування, рельєф ),
голландских
(дамба, польдери, шторм ),
итальянских
(лава, лагуна )

Выберите нужные термины, на месте «сомнительных» букв поставьте многоточие. Задание: вставить пропущенные буквы.

Еще упражнение: составьте с данными терминами предложения по теме «Экология» .

абісаль, алювій, бріобіонт, метабіоз, утилізація, очищення повітря, фільтрування води, переробка радіоактивних відходів, викид, довкілля, забруднення, екосистема, середовище, відходи, антропогенний рельєф, аутекологічний ареал, базовий спектр, культурний техногенний ландшафт, закон, ефект, індекс, індикатор, коефіцієнт, процес, чинник, явище, парниковий ефект, індекс забруднення, коефіцієнт очищення, екологічний чинник, закон радіоактивного розпаду, небезпечне природне явище, фітобентос, фітомаса, фітомеліорація, фітопланктон, фітосередовище, фітосфера, фітоценоз, фітоценологія, викид – потужність викиду, організований промисловий викид, викид речовини в атмосферу, викиди автотранспортного засобу, біогенез – абіогенез, клімакс – дисклімакс, гетерогамія – гомогамія, макробентос – мікробентос, термофіли – термофоби, мікроелемент – макроелемент, флора – фауна, біологічний годинник, біоценотичний порядок, екологічна ніша, кора вивітрювання, харчовий ланцюг, водовідведення, самоочищення, тепломісткість, екзосфера, літогенез, мікробіота, екобезпека, екомісткість, радіостійкість, виснаження вод, кадастр відходів, шумове забруднення, техногенне радіаційне забруднення, буферна ємність екосистеми, управління охороною навколишнього середовища

Привести примеры терминов группы „Назви дій та процесів”
(антропохорія, біокорозія, денітрифікація, іонізування, рекультивація)

Привести примеры терминов группы » Назви властивостей, характеристик, здатностей”
(ліофільність, патієнтність, подразливість,
Olga Savina