Лингвистика
Спасибо всем, кто ответили на мой предыдущий вопрос. И ещё раз помогите! Это последний раз! =)
Нужно поставить в present simple or present continuous. 1.She (see) her lawyer tonight. I (see). I hope he can help her. 2.They (think) of buying a new car. I ( think) that is a great idea. 3.I (have) a really bad day. Why (you \ not \ have) tomorrow off? 4.Why (you \ taste) the soup? It (taste) too salty, I think. 5.How much (the box \ weigh)? I don`t know. They (weigh) it at the moment. 6.Sally (look) for a bigger flat. It (look) as if her sister is coming to stay with her. 7. Why (he \ be) so noisy today? I don`t know. He (be) usually very calm and well-behaved. 8.The singer (not \ appear) tonight. Yes, I`ve heard about it. He (appear) to have a bad cold.
1.She IS SEENG her lawyer tonight.
I SEE. I hope he can help her.
2.They ARE THINKING of buying a new car.
I THINK that is a great idea.
3.I HAVE a really bad day.
Why DON"T YOU HAVE tomorrow off?
4.Why ARE YOU TASTING the soup? ( Почему ты пробуешь суп?) Why don't you taste the soup? (Почему бы тебе не попробовать суп? как предложение попробовать на вкус
It TASTES too salty, I think.
5.How much DOES the box weigh?
I don`t know. They ARE WEIGHING it at the moment.
6.Sally IS LOOKING for a bigger flat.
It LOOKS as if her sister is coming to stay with her.
7. Why IS he BEING so noisy today?
I don`t know. He IS usually very calm and well-behaved.
8.The singer IS NOT APPEARING tonight.
Yes, I`ve heard about it. He APPEARS to have a bad cold
Если возникают вопросы, почему именно так, могу объяснить наиболее интересные случаи
1) глагол TO SEE в смоём прямом значении "видеть" (физически) в CONTINUOUS не употребляется. Но если глагол приобретает оттенок "встречаться", как в данном предложении, то для заранее запланированного действия он употребляется в PRESENT CONTINUOUS. В ответе у него уже значение "понимать". поэтому PRESENT SIMPLE
2) глагол TO THINK в значении "считать, полагать", не употребляется в CONTINUOUS, в значении "размышлять, раздумывать" употребляется в CONTINUOUS
4) TO TASTE в значении "пробовать" употребляется в CONTINUOUS, в значении "чувствовать на вкус" - нет
5) разница значений "весить" ( статичный глагол) и "взвешивать" (динамичный)
6) первый глагол - "искать" (он употребляется в CONTINUOUS,) Второй - переводится как "похоже" "выглядит так как будто", не употребляется в CONTINUOUS
7) глагол TO BE действительно очень редко употребляется в этом времени, но всё-таки употребляется!!!! В этом случае это как стилистический приём, и выбором этого времени Вы показываете, что ЭТО ЕМУ НЕ СВОЙСТВЕННО, что обычно он другой, а вот сегодня, сейчас не такой как обычно!
8) в первом предложении "не появится", то есть не будет выступать, а в ответной реплике это уже COMPLEX SUBJECT, и глагол to appear будет переводится как "кажется" Этот певец сегодня не выступает. - Да. Я слышал об этом. Кажется, у него серьёзная простуда (он сильно простужен)
I SEE. I hope he can help her.
I THINK that is a great idea.
3.I HAVE a really bad day.
Why DON"T YOU HAVE tomorrow off?
It TASTES too salty, I think.
5.How much DOES the box weigh?
6.Sally IS LOOKING for a bigger flat.
7. Why IS he BEING so noisy today?
8.The singer IS NOT APPEARING tonight.
Виталий Ичёв
В последнем лучше перевести -Оказывается, он сильно простужен. И в 3 предложении в первой части CONTINUOUS тоже возможен
Странный у нас всё-таки народ: говорят -- вставить в Present Simple or Present Continuous -- нет, ляпают всё подряд; -)
1.She IS SEEING her lawyer tonight.
I SEE. I hope he can help her.
I THINK that is a great idea.
3.I AM HAVING a really bad day.
Why DON'T YOU HAVE tomorrow off?
4.Why AREN'T YOU TASTING the soup?
It TASTES too salty, I think.
5.How much DOES THE BOX WEIGH?
6.Sally IS LOOKING for a bigger flat.
7. Why IS HE so noisy today?
I don`t know. He usually IS very calm and well-behaved.
8.The singer ISN'T APPEARING tonight.
1.She IS SEEING her lawyer tonight.
I SEE. I hope he can help her.
I THINK that is a great idea.
3.I AM HAVING a really bad day.
Why DON'T YOU HAVE tomorrow off?
4.Why AREN'T YOU TASTING the soup?
It TASTES too salty, I think.
5.How much DOES THE BOX WEIGH?
6.Sally IS LOOKING for a bigger flat.
7. Why IS HE so noisy today?
8.The singer ISN'T APPEARING tonight.
1. saw
2. see.
3. had. Will don`t you have
4. didn`t you taste. Tastes
5. does the box weight. Weighting
6. is looking for. Looks
7. why is he so noisy today? I do not know he is usually very calm and well-behaved.
8. did not appear. Appeared.
2. see.
3. had. Will don`t you have
4. didn`t you taste. Tastes
5. does the box weight. Weighting
6. is looking for. Looks
8. did not appear. Appeared.