Лингвистика
переведите пердложения на инглиш
Я собираюсь сегодня купить ему подарок.Пойдем после работы.-Хорошо. Вам потребуется минут 10, чтобы доити до нее. Вам хотелось что бы ваша дочь стала учителем? - Нет, мне хотелось что бы она стала журналистом.
Я собираюсь сегодня купить ему подарок. Пойдем после работы. -Хорошо.
Вам потребуется минут 10, чтобы доити до нее.
Вам хотелось что бы ваша дочь стала учителем? - Нет, мне хотелось что бы она стала журналистом.
I'm gonna buy him a present! Iguess we are'going there after work hours- ok?
It will take 10 minutes to get to her place!
Would you like your daughter to become a teacher? NO, I'd rarther she became a newsperson!
Вставлю, по традиции, и свои пять копеек )))
I'm going to buy him a present today. Let's go after work, will we? - Alright!
It will take you 10 minutes to get to her ( или to her place, смотря, что имеется в виду - если просто до неё, то первый вариант, если до её дома, то второй) .
Would you like your daughter to become a teacher? - No, I wouldn't. I would like her to become a journalist.
http://www.translate.ru/ вот по этой ссылочке можешь весь учебник перевести
I'm going to buy a present for him today. We shall go after work. Ok.
You will need 10 minutes in order to reach her.
Do you want if your dautcher would be a teacher?
No, I would like my dautcher to be a journalist.
today i'm going to buy him a gift. Let's go after work. - Ok
It is required to you ten minutes to go to her.
Would you like your daughter to be a teacher? - No,I'd like her to be an journalist.
I'm going today to buy him after podarok.Poydem raboty.-Good.
You need 10 minutes to tending to her.
Would you like to have your daughter became a teacher? - No, I wish that she would become a journalist
You need 10 minutes to tending to her.
1. Today I'm going to buy a gift for him. Let's go after work. - ok.
2. It takes 10 minutes to come to her
3. Would You like that your daughter becomes a teacher? - No, I would like that her becomes a journalist
Думаю, шо так лучше! - I think that so is better!
Я хороший англичанин - I'm a great Englishman)))
2. It takes 10 minutes to come to her