The table has long been the meeting (1)_____of minds and affection. An invitation to a family dinner in a (2)_____country implies welcome. People are proud of their hospitality and their food, as (3)______of their culture. In Arab families the meal and conversayion are (4)______important that no one can disturb them. Some dinners in Ireland (5)____all night, as poetry, song and whiskey follow food. Whether in a restaurant or at home, we (6)_____pleasure in eating together, in resting (7)_____work, in talking and listening, in laughter and jokes.
As one of the (8)___people to grow up in a healthy and stable environment, family meals and dinner parties formed a strong part of my growing (9)____and my education. Some of my (10)____memories are of long evenings with friends of family sitting (11)____a dinner table talking about everything (12)____the weather to politics. Admittedly, the majority of the time we (13)____to differ in our views. (14)_____it gave us a chance to air our views in a safe and sociable environment. (15)_____I feel pretty well equipped for anything in life.
слова, которые нужно вставить: strange; lucky; agreed; nevertheless; take; from; so; place; around; part; last; from; up; as a result; happiest
Лингвистика
помогите пожалуйста расставить слова в текст...
1 place
2 strange
3 part
4 so
5 last
6 take
7 from
8 lucky
9 up
10 happiest
11 around
12 from
13 agreed
14 Nevertheless
15 as a result
2 strange
3 part
4 so
5 last
6 take
7 from
8 lucky
9 up
10 happiest
11 around
12 from
13 agreed
14 Nevertheless
15 as a result
таблице уже давно совещания (1 )_____ умов и привязанность. Приглашение на семейный обед в (2 )_____ стране следует приветствовать. Люди гордятся своим гостеприимством и их продуктов, как (3 )______ их культуры. В арабских семьях еды и conversayion являются (4 )______ важно, что никто не может нарушить их. Некоторые обедов в Ирландии (5 )____ всю ночь, как поэзия, песни и виски следуют продукты питания. Будь то в ресторан или на дому, мы (6 )_____ удовольствием едят вместе, туризм (7 )_____ работу, говорить и слушать, в смех и шутки.
В качестве одного из (8) ___people расти в здоровой и стабильной окружающей среды, семейные обеды и ужины формируется сильная часть моей растет (9 )____ и мое образование. Некоторые из моих (10 )____ воспоминания о долгих вечеров друзья семьи заседании (11 )____ обеденным столом говорили обо всем (12 )____ погода в политике. Следует признать, что большую часть времени мы (13 )____ отличаются в наших взглядах. (14 )_____ Это дало нам возможность воздухе наши взгляды в безопасной среде и общительны. (15 )_____ Я чувствую себя хорошо оборудованы ни за что в жизни.
слова, которые нужно вставить... странно, повезло; согласился, тем не менее, возьми, от, так, место, и вокруг, в части, в прошлом; от; вверх, в результате чего; счастливый
The table has long been the meeting (1 place)_____of minds and affection. An invitation to a family dinner in a (2 strange)_____country implies welcome. People are proud of their hospitality and their food, as (3 part)______of their culture. In Arab families the meal and conversayion are (4 so)______ important that no one can disturb them. Some dinners in Ireland (5 last) ____all night, as poetry, song and whiskey follow food. Whether in a restaurant or at home, we (6 take)_____pleasure in eating together, in resting (7 from)_____work, in talking and listening, in laughter and jokes.
As one of the (8 lucky) ___people to grow up in a healthy and stable environment, family meals and dinner parties formed a strong part of my growing (9 up)____and my education. Some of my (10 happiest)____memories are of long evenings with friends of family sitting (11 around)____a dinner table talking about everything (12 from)____ the weather to politics. Admittedly, the majority of the time we (13 agreed)____to differ in our views. (14 nevertheless)_____it gave us a chance to air our views in a safe and sociable environment. (15 as a result)_____I feel pretty well equipped for anything in life.