a. electrons b. positive charges c. electric charges
d.
electric current e. static
electricity f. electric charge
g.
conductor h. electroscope i. battery j. generator
Electricity in Motion
When an 1___________ is at rest, it
is spoken of as 2_________, but when it is in motion, it is referred to
as an electric current. In most cases, an 3_________ is described as a flow of 4_____________
along a 5____________. Such is the case, for example, in the
experiment of charging an electroscope from a distant point by means of a long
copper wire and a charged rubber rod. This experiment is explained by stating
that electrons already in the wire are pushed along toward the 6____________
by the repulsion of electrons from behind. The negative charge of the rod is
dissipated and the current stops flowing.
To make an electric-current flow
continuously along a wire, a continuous supply of 7_________ _____must
be available at one end and a continuous supply of 8________________ at
the other. This is like the flow of water through the pipe.
There are two general methods
by which a continuous supply of electrical charge is obtained: by means of a
battery and by means of an electric generator. The 9_______ is a device by
which chemical energy is transformed into electrical energy and the 10 _________is
a device by which mechanical energy is transformed into electrical energy.
Лингвистика
Очень нужна помощь, помогите пожалуйста, вставить слова и перевести текст. Или хотя бы вставить слова))
When an 1_ f. electric charge__ is at rest, it is spoken of as 2_ e. static electricity _, but when it is in motion, it is referred to as an electric current. In most cases, an 3_d. electric current__ is described as a flow of 4_a. electrons __ along a 5_ g. conductor_. Such is the case, for example, in the
experiment of charging an electroscope from a distant point by means of a long copper wire and a charged rubber rod. This experiment is explained by stating that electrons already in the wire are pushed along toward the 6_ h. electroscope _ by the repulsion of electrons from behind. The negative charge of the rod is dissipated and the current stops flowing.
To make an electric-current flow continuously along a wire, a continuous supply of 7_ b. positive charges__ must be available at one end and a continuous supply of 8_ c. electric charges _ at the other. This is like the flow of water through the pipe.
There are two general methods by which a continuous supply of electrical charge is obtained: by means of a battery and by means of an electric generator. The 9_i. battery _ is a device by
which chemical energy is transformed into electrical energy and the 10 _ j. generator__is
Электричество в движении.
Когда 1_ е. электрический заряд__ находится в покое, о нём говорят, как 2_ е. о статическом электричествое _, но, когда он находится в движении, он называется электрическим током. В большинстве случаев, 3_d. электрический ток __ описывается как поток 4_a. электронов __ вдоль 5_ г. проводника_. Так обстоит дело, например, в эксперименте по зарядке электроскопа из удаленной точки с помощью длинной медной проволоки и заряженной резиновой палочки. Этот эксперимент объясняется тем, что электроны, уже находящиеся в проводе подталкаются 6_ ч. к электроскопу _ электронами, следующими за ними. Отрицательный заряд стержня исчерпывается и ток прекращается.
Для того, чтобы электрический ток тёк непрерывно вдоль провода, необходима непрерывная подача 7- б. положительных зарядов на одном конце и непрерывная подача 8_ с. электрические заряды с другой. Это похоже на поток воды через трубу. Существуют два основных метода, с помощью которых обеспечивается непрерывная электрических зарядов: с помощью батареи и с помощью электрического генератора. 9_i. Батарея _ это устройство, с помощью
которого химическая энергия преобразуется в электрическую энергию, аи 10 _ J. генератор - это
устройство, с помощью которого механическая энергия преобразуется в электрическую энергию.
Электричество в движении.
bacdafucup