Лингвистика
нужна ваша помощь кто силен в англиском.
раскрывая скобки употреб.глаголы Past,simple,или Past Contunuous.Перевести на русский.1)While Mrs.Black (to read)the letter to her husband he (to fall)asleep.2)We(to watch) an interesting film at 7p.m.yesterday.3)When I (to arrive)at the station l (to buy)a ticker.4)What you (to do )at 6 p.m.yesterday?5)We (to translate)an English text in the evening.
1)While Mrs.Black was reading the letter to her husband he fell asleep. Пока миссис Блэк читала письмо своему мужу, он уснул. 2)We were watching an interesting film at 7p.m.yesterday.- Вчера в 7 вечера мы смотрели интересный фильм. 3)When I arrived at the station l bought a ticket. - Когда я прибыл на станцию, то купил билет. 4)What were you doing at 6 p.m.yesterday? - Что вы делали вчера в 6 вечера? 5)We were translating an English text in the evening.- Вечером мы переводили английский
1. Пока миссис Блэк читала письмо своему мужу, он уснул. While Mrs. Black was reading the letter to her husband he fell asleep.
2. Вчера в 7 часов вечера мы смотрели интересный фильм.
we were watching an interesting film at 7 p.m yesterday.
3. Что ты делал вчера в 6 часов вечера? What were you doing at 6 p.m yesterday?
4. Вечером мы перевели английский текст. We translated an English text in the evening/
while Mrs.Black was reading the letter to her husband he fell asleep.
We were watching the film at 7 pm yesterday.
1) was reading - пока мисс Какая-то читала письмо, её мож уснул
2) watched-- вчера мы смотрели интересное кино в 7 вечера
3) arrived, bought -- когда я приехал на станцию (или вокзал) , я купил билет
4) were you doing - Чё ты вчера делал в 6 вечера?
5) translated - мы перевели англ текст вечером