Лингвистика
Как на английском сказать следующие выражения?
Оценить позитивно. Например: Президент позитивно оценил развитие экономики Вступать в должность. Максат вступит в новую должность на следующей неделе.
The development of the economy has been highly evaluated by the President. ( or - The President evaluated development of the economy as positive .)
Maxat will assume a new job position next week
Дать оценку - to give/ to make an evaluation, assessment, appraisal
Президент позитивно оценил развитие экономики. - The President made a high assessment of the development of economy. = The development of economy was highly evaluated by the President.
вступить в должность:
office [] 1) а) пост, должность, служба high office — высокий пост
to assume an office / to take office / to come / get into office / to enter upon office — вступать в должность, приступать к исполнению служебных обязанностей
to be in / hold office — занимать пост, должность
to leave / resign office — уйти с (занимаемой) должности, уйти в отставку
to seek office — претендовать на должность
hold an appointment
diplom. take up a post
econ. fill vacancy; fill a vacancy; take a position
leg.N.P. take an office
milit. hold a post
gener. take up a position as a ...
Максат вступит в новую должность на следующей неделе. - Я бы сказала: Maxat will take up a new post next week.
вступить в должность:
hold an appointment
diplom. take up a post
leg.N.P. take an office
milit. hold a post
gener. take up a position as a ...
Rate positively. For example: The President praised the development of economy
Assume office. Maksat enter into a new position next week.
The President welcomed the development of the economy to join post. Maksat will enter into a new post next week
The President praised the development of economy
Maksat enter into a new position next week
President positive has valued development of the economy
Maksat will enter in new job title next week.
вот такие переводы получаются в переводчиках)))
Раиса Андреева
Why don't give your options?