Лингвистика
Переведите на английский)Чуть-чуть)Не сложно)Пожалуйста)
Меня зовут Аня Петрова.(к примеру)Я живу в Москве. Мне 16 лет. Я общительная и жизнерадостная. Очень люблю читать. Мой любимый писатель Эдгар По. Так же я люблю музыку. играю на фортепиано.Люблю слушать рок.(к примеру)Моя любимая группа Black Sabbath. Они пишут хорошие песни. Еще люблю гулять с друзьями. У меня есть лучшая подруга Настя. Мы с ней весело проводим время. Бог знает какая Аня у меня получилась, о себе писать не буду, но т.к. конструкция похожа, прошу перевод данного текста)Грамматика английского у меня на нуле)
My name's Anya Petrova and i live in Moscow. I'm 16. I'm sociable (outgoing) and cheerful. I'm fond of reading and my favourite writer is Edgar Poe. I love music, as well. I play the piano and listen to rock. - my avourites are the Black Sabbath. Their songs are just wonderful. I enjoy hanging out with my friends. My best friend is Nastya. We always have great fun together.
Kuanysh Nurlan
Вот тут я вижу реальное знание инглиш, как синтаксис, так и грамматику. Браво, Светлана!!!
My name is Anja Petrovа. I live in Moscow. To me of 16 years. I sociable and cheerful. Very much I like to read. My favourite writer Edgar On. As I love music. I play a piano. I like to listen to fate. My favourite group Black Sabbath. They write good songs. Still I like to walk with friends. I have the best girlfriend Nastja. We cheerfully spend time with it.
My name is Anja Petrov. (For example) I live in Moscow. To me of 16 years. I sociable and cheerful. Very much I like to read. My favourite writer Edgar On. As I love music. I play a piano. I like to listen to fate. (For example) My favorite band Black Sabbath. They write good songs. Still I like to walk with friends. I have the best girlfriend Nastja. We cheerfully spend time with it.
God knows what Anja at me it has turned out, about itself I will not write, but since the design is similar, I ask transfer of the given text) Grammar of English from me on zero)....
разогнался че то лишка вроде написал
My name is Anja Petrov. I live in Moscow. To me of 16 years. I sociable and cheerful. Very much I like to read. My favourite writer Edgar On. As I love music. I play a piano. I like to listen to fate.My favorite band Black Sabbath. They write good songs. Still I like to walk with friends. I have the best girlfriend Nastja. We cheerfully spend time with it.
Aleksey Lavrenov
Эдгар Он рулит....
Kuanysh Nurlan
Вместо "To me of 16 years" лучше "I am 16 years old"
"Very much" надо убрать в конец предложения
"... writer IS Edgar Poe..."
"As I love music" заменить на "Also I love music"
"... band IS Black Sabbath..."
Вместо "... write good songs..." лучше "... create good..."
Добавь "...with MY friends..."
Nastya
А последнее предложение ваще!!!
"... writer IS Edgar Poe..."
"... band IS Black Sabbath..."
Добавь "...with MY friends..."
Nastya
А последнее предложение ваще!!!
http://www.translate.ru/ я тебе на нем переводила
My name is Anja Petrov. I live in Moscow. To me of 16 years. I sociable and cheerful. Very much I like to read. My favourite writer Edgar On. As I love music. I play a piano. I like to listen to fate. My favorite band Black Sabbath. They write good songs. Still I like to walk with friends. I have the best girlfriend Nastja. We cheerfully spend time with it.