1. The lecture delivered caused discussion. - delivered - Participle II, определение
2. Having left Moscow and lived in the North for a year, I felt homesick. - having left/lived - Participle II, обстоятельство
3. Being asked in Spanish I could not understand what I (was) asked.- being asked - Participle I, обстоятельство; was asked - Participle II - часть глагола-сказуемого
4. There is a growing demand for information. - growing - Participle I, определение
5. Telegrams sent at nighttime must be paid less. - sent - Participle II, определение; paid - Participle II, часть глагола-сказуемого
6. The girl speaking to your friend is my sister.
7. Arriving at the station I rang up a manager. - arriving - Participle I, обстоятельство
8. If asked he would explain everything. - asked - Participle II, обстоятельство
9. They have seen this film before. - seen - Participle II, часть глагола-сказуемого
10.I took the newspaper, which was lying on the table. - lying - Participle I, часть глагола-сказуемого
Лингвистика
Помогите определить в предложениях причастие I (Participle I) и причастие II (Participle II)
1. The lecture delivered caused (Participle II,определение) discussion. 2. Having (Participle I, часть глагола-сказуемого) left ((Participle II, часть глагола-сказуемого) Moscow and lived in the North for a year, I felt homesick. 3. Being ( (Participle I, часть глагола-сказуемого) asked ((Participle II, часть глагола-сказуемого) in Spanish I could not understand what I was asked ((Participle II, часть глагола-сказуемого) . 4. There is a growing(Participle I, определение) demand for information. 5. Telegrams sent ( (Participle II,определение) at nighttime must be paid ( (Participle II, часть глагола - сказуемого) less. 6. The girl speaking(Participle I, обстоятельство) to your friend is my sister. 7. Arriving((Participle I, обстоятельство) at the station I rang up a manager. 8. If asked ((Participle II, обстоятельство) he would explain everything. 9. They have seen( (Participle II, часть глагола-сказуемого) this film before. 10.I took the newspaper, which was lying ((Participle I, часть глагола-сказуемого) on the table.
1. delivered (Participle 2, определение)
2. having left (Participle 2, обстоятельство)
3.being - Participle I, обстоятельство; was asked - Participle II - часть глагольного сказуемого
4. growing - Participle I, определение
5. sent (Participle 2, определение) paid - Participle II - часть глагольного сказуемого
6. speaking - Participle I, определение
7.Arriving - Participle I, обстоятельство
8. asked - Participle 2, обстоятельство
9. seen - Participle II - часть глагольного сказуемого
10. lying - Participle I, часть глагольного сказуемого
4. growing - Participle I, определение
6. speaking - Participle I, определение
8. asked - Participle 2, обстоятельство