1. The beginning scientist studied the explosives in his father’s laboratory.
2. He had never been to school or University but had studied privately and by the time he was twenty was a skilful chemist and excellent linguist mastering Swedish, Russian, German, French and English.
3. When asked we were surprised.
4. They saw a broken apparatus in the laboratory.
Лингвистика
подчеркните Participle I и Participle II и укажите, являются ли они определением или обстоятельством.
beginning – Participle I, определение
been – Participle II, входит в состав сказуемого
studied - Participle II, входит в состав сказуемого
mastering - Participle I, определение
3. When asked, we were surprised.
asked - Participle II, обстоятельство времени (является частью независимого причастного оборота - the Absolute Participial Construction)
surprised - Participle II, именная часть сказуемого
broken - Participle II, определение
beginning – Participle I, определение
mastering - Participle I, определение
3. When asked, we were surprised.
broken - Participle II, определение
1. The beginning scientist studied the explosives in his father’s laboratory.-beginning-Part I--определ
2. He had never been to school or University but had studied privately and by the time he was twenty was a skilful chemist and excellent linguist mastering Swedish, Russian, German, French and English.-been,studied--Part II--в составе сказуемого, mastering--Part I,определ
3. When asked we were surprised.-surprised-Part II-определ
4. They saw a broken apparatus in the laboratory.-broken--Part II,определ
beginning - P1 - определение
mastering - P1 - обстоятельство
asked, surprised - P2 - обстоятельство, определение
broken - P2 - определение
просьба перепроверить, могу ошибаться
mastering - P1 - обстоятельство
broken - P2 - определение
просьба перепроверить, могу ошибаться
Настюшка Демьяченкова
Большое спасибо)