Лингвистика
ВСе кто знает молдавский и кому не лень поделится сюда...
Переведите пожалуйста на русский и если можно напишите ответы по второму упражнению 1. Традучець: Пентру че ынвацэ оамений лимбиле стрэине? -Куноаштеря лимбилор есте импортантэ пентру фиекаре четэцян. -Лимба есте ун мижлок импортант пентру интеграря луй ын вяца сочиетэций. -Статул есте ши ел интересат ка тоць четэцений луй сэ куноаскэ лимба цэрий. -Ачаста асигурэ пачя ши буна ынцележере динтре оамень. -Пентру а-шь континуа студииле сау пентру а лукра ын алтэ царэ. -Есте нечесар пентру а обцине ун пост май бун сау пентру а аванса ын план професионал -Есте импортант пентру спечиалиштий дин диферите домений: традукэторь, манажерь, журналишть, журишть, оамень де афачерь, политичиень ш.а. -Пентру а куноаште май бине економия, култура, штиинца ши модул де вяцэ ал цэрий. -А ынцележе модул де гындире ал попорулуй. -Пермите стабилиря контактелор интернационале. -Челе май студиате лимбь де пе глоб сынт енглеза, франчеза, спаниола, жермана, руса. -Пентру а ынвэца бине о лимбэ стрэинэ требуе сэ фреквентэм регулат лекцииле, сэ аскултэм емисиунь радио ши ТВ, сэ читим зиаре ши ревисте ши сэ ворбим ын ачастэ лимбэ. 2. Ынтребэрь пентру дискуцие. -Каре лимбэ есте матернэ? -Кум есте омул каре куноаште май мулте лимбь? -Унде ынвацэ елевий ши студенций лимбиле стрэине? -Мотивеле принчипале пентру че оамений ынвацэ лимбиле стрэине? -Че требуе сэ фачем пентру а ынвэца о лимбиле стрэинэ? -Кум се нумеште омул, каре куноаште мулте лимбь?
traduceti (переведите)
pentru ce invata oamenii limbile straine ?
cunoasterea limbilor este importante pentru fiecare cetatean
limba este un mijloc important pentru integrarea lui in viata sociatatii
statul este si el interesat ca toti cetatenii lui sa cunoasca limba tarii
aceasta asigura pacea si buna intelegere dintre oameni
pentru a-si continua studiile sau pentru a lucra in alta tara
este necesar pentru a obtine un post mai bun sau pentru a avansa in plan professional
este important pentru specialistii din diferite domenii - traducatori, manageri, jurnalisti, omeni de afaceri, politicieni si alte
pentru a cunoaste mai bine economia, cultur, stiinta si modul de viata al tarii
a intelege modul de gindire al poporului
permite stabilirea contactelor internationale
cele mai studiate limbi de pe glob sint engleza, franceza, spaniola, germana, rusa
pentru a invata bine o limbe straine trebue sa frecventam regulat lectiile, sa ascultam emisiuni radio si tv, sa citim ziare si reviste si sa vorbim in aceasta limba
2) intrebari pentru discutie
care limba este materna ?
cum este omul care cunoaste mai multe limbi ?
unde invata elevii si studentii limbile straine ?
motivele principale pentru ce oamenii invata limbile straine ?
ce trebue sa facem pentru a invata o limbile straine ?
cum sa numeste omul, care cunoaste multe limbi ? (полиглот)
2) intrebari pentru discutie
care limba este materna ?
Николай Дорошенко
Это перевёл на русский типа)))