Лингвистика

переведите текст плиз

1) iron occurs only sparingly in a free state.
2) in distant times the Caucasus was probaly connected with the Balcans.
3) the United states of America is located on the American continent.
4) Manhattan lies at the mouth of the Hudson River.
5) they went to the Swiss Alps for Christmas holiday.
6) I like tea. but she prefers mineral water.
7) ancient Greece and Rome were known for their excellent metal workers.
8) She has jast returned from the Hague.
9) I don't know where the Cape of Good Hope is Geography is not my best subject.
10) Doctor Albert Arnott, who is a nuclear physicist, does not have much administrative work to do though he is the Head of department of the Atomic Physics at Cambridge. He has very good assistant.
11. When I was in London I liked to walk in the Trafalgar Square.
12. a body at rest tends to remain at rest, and body in a motion tends to remain in motion.
13. the Browns are my neighbours.
14. the Guardian is among the most popular British newspapers.
15. He stood by the windows of the sitting-room which overlooked Hyde Park.
16. the capital of the United States, Washington, D.C., is not located in any state, but lies between the states of Maryland and Virginia.
17. the future of British edukation depends on the success of radical reforms of present Goverment.
18. Britain was a rular country until the end of 18th century.
19. the effect radiation on living things depends on the amount of radiation absorbed and the rate of absorption.
1 Железо редко встречается в чистом виде
2 В далеком прошлом кавказские горы возможно соединялись с Балканами
3 Соединенные Штаты Америки расположены на американском континенте
4 Манхэттен лежит в устье реки Гудзон
5 На Рождество они отправились в швейцарские Альпы
6 Я люблю чай, а ей нравится минеральная вода
7 Античные греки и римляне славились своими металлургами
8 Она только что вернулась из Гааги
9 Я не знаю, где находится мыс Доброй надежды. География не мой конёк
10 Доктор Альберт Арнотт, физик-ядерщик по специальности, не перегружен административной работой, хотя он возглавляет факультет ядерной физики в Кембридже. У него есть очень хороший помощник
11 Когда я был в Лондоне, мне нравилось гулять по Трафальгарской площади
12 Тело в покое стремится оставаться в покое, а тело в движении стремится остаться в движении
13 Брауны – мои соседи
14 Гардиан – одна из самых популярных британских газет
15 Он стоял в комнате отдыха у окна, из которого открывался вид на Гайд-парк
16 Столица Соединенных Штатов, Вашингтон, не относится ни к одному штату, но расположена между штатами Мэриленд и Вирджиния
17 Будущее британской образовательной системы зависит от успеха радикальных реформ, проводимых нынешним правительством
18 Британия была аграрной страной до конца 18-ого века
19 Уровень воздействия радиации на живой организм зависит от количества поглощенной радиации и скорости поглощения
Таня Лещишин
Лучший ответ
онлайн переводчик.. . или за поцелуй)))