Hi Alex
My name is Oleg I study in tenth form. i too don't have much free time, because I am preparing for the exams. if i do have free time, i like to spend it with my family, But sometimes if the school days were busy and I had to study much harder I simply relax.
On weekends I help my mum with the housework, watch TV and often play the guitar, but i usually spend my weekends with my friends. We go to the cinema or walk in the park, sometimes we go to the swimming pool or bowling.
Another interesting thing for weekend are parties. We dance, play party games, eat tasty food.
I think we must do something interesting in our free time because we become borried and tired after doing homework and studying so hard.
What about your fit?
Why do you have to keep fit? What is your favorite sports?Do you have any exercise machine?
See you soon
Oleg
Лингвистика
можите проверить сочинение на английском?
Hi Alex,
My name is Oleg I study in THE (1) tenth form.(А вообще Continuous здесь был бы лучше, ведь учёба в десятом классе - действие временное) Like you (как и у тебя) ) I don't have much free time EITHER (2)(используется как "тоже" в ОТРИЦАТ. предложениях, TOO в отрицательных предложениях не используется. ) , because I am preparing for the exams. if i do ( do - можно оставить для эмфазы (усиления) , то есть если у меня всё-таки (!) появляется своб. время) have free time, i like to spend it with my family. But sometimes if (3 артикль не нужен) school days ARE (4 - вы же пишеете в общем, как это происходит ОБЫЧНО, поэтому настоящее время, тем более, что вторая часть предложения - I relax - у вас в настоящем времени, поэтому здесь не может быть Past Simple; или Present Simple, или Present Perfect) busy and I HAVE (5) to study much harder THAN I UASUALLY DO (6) просится сравнение) I JUST(7) relax.
On weekends (8 - ON weekends правильно, но это американизм, по британски AT) I OFTEN (9 - лучше сюда перенести, так как дальше вы пишите, что ОБЫЧНо у вас другие мероприятия на выходных) help my mum with the housework, watch TV and play the guitar, but i usually spend my weekends with my friends. We go to the cinema or walk in the park, sometimes we go SWIMMING OR BOWLING (10, не нужно pool/ Этого уже достаточно - занимаемся плаванием или играем в боулинг. Если же напишите pool, тогда нужно слово club после bowling)
Another interesting thing for weekend IS (11- сказуемое должно сочетаться с ПОДЛЕЖАЩИМ, а не с именной састью сказуемого, поэтому несмотря на то что PARTIES стоит во множественном числе, сказуемое должно быть IS, так как Another interesting thing - единственное число! Можно было бы обыграть чуть по-другому: Another interesting thing I enjoy doing at weekends is going to parties.) We dance, play party games, eat tasty food.
I think we must do something interesting in our free time because we become BORED (12) and tired FROM (13) doing homework and studying so hard.
What about your fit (14 - fit - это прилагательное, поэтому так построить вопрос нельзя. What about your fitness classes? Или What about your efforts to keep yourself in shape? )
Why do you have to keep fit? What is your favorite sport (15) ?Do you have an exercise machine (если один тренажёр - то AN (артикль, если Есть ли какие-нибудь тренажёрЫ, то - ANY Do you have ANY exercise machineS)
Вот, что я бы поправила.
у тебя все нормально
ту убери вначале и иф ай ду хяф не правильно ду убери напиши просто иф ай хяф