Education is one of the most important stages of everyone's life. School means a lot for kids' developing and building of their characters.
That is why some people consider that there should be different schools for boys and girls.
To tell the truth, I personally think that it is not a good idea for children to be taught separately. I am convinced that studying together helps them to learn how to communicate with the opposite gender.
Moreover, there are the same rights for both women and men so it is important to get an equal education.
Nevertheless, there are people who cannot agree with my point of view. They consider that girls and boys should be taught by different ways. Some people think that girls are more emotional and can be good at learning languages and literature whereas boys are more logical which is can be useful at learning maths and other exact sciences.
Frankly speaking, I cannot agree with that contention. Achievements in different areas of studying depend on individual preferences and traits rather than on gender.
In conclusion, I would like to say that studying together is a good way to prepare children for future life.
Лингвистика
Добрый вечер, проверьте сочинение по английскому, пожалуйста
По структуре - всё отлично, только Ваше третье предложение - это тоже часть Introduction, поэтому не нужно с новой строчки. Moreover, ..-должно быть в том же абзаце, что и все ваши аргументы в пользу своей точки зрения.
Правильно personally I think, а не I personally think. To tell YOU the truth - устойчивое выражение.
in different ways здесь, а не by.
The opposite sex, не gender.
Contention заменить на view-point.
После which в данном случае (но не всегда!) нужна запятая.
...,which can be useful FOR
2 предложение мне тоже не нравится, его надо переделать.
Nevertheless - ok, = however
Convinced - тоже Ok.
Скажите, а как вы готовитесь к сочинению. Что для этого делаете? Пишете сочинение, пользуясь только собственными мыслями и лексическим запасом или предварительно читаете что-то?
in different ways здесь, а не by.
The opposite sex, не gender.
Contention заменить на view-point.
...,which can be useful FOR
Nevertheless - ok, = however
Convinced - тоже Ok.
which is can be useful --> which can be useful
Максим Новиков
Эх, недоглядела. Спасибо. :)
it is not a good idea for children to be taught separately -> it is not a good idea to teach children separately.
there are the same rights for both women and men -> both women and men have the same/equal rights.
should be taught at different ways -> should be taught in different ways
whereas boys are more logical which is can be useful at learning maths -> whereas boys are more logical that can be useful at learning maths
Какре-то оно формально правильное, но бездушно переведенное с русского на английский. вы вначале по- русски напишите. Потом переведите на английский. Потом проконсультируйтесь с учителем, потому что построение фразы на русском и английском разное.
Еще гугл вам в помощь, потому что переводчик стал гораздо лучше, часто переводит правильно или достойно, а иногда жутко ошибается и требует ручной коррекции.
Владислав Екимов
"Education is THE one of the most important stages of everyone's life. School means a lot for THE kids' developing and building of their characters.
In conclusion, I would like to say that studying together is a good way for children to get prepared for future life.
Узнаю структуру. К ЕГЭ готовишься? Я тоже ) Сочинение вроде норм. Не понравилось мне только вот это: "School means a lot for kids' developing and building of their characters." Вместо nevertheless я бы употребил however.
Любовь Суханова
Еще вместо "convinced" употребить лучше "sure".
Анатолий Черненко
Расскажите, как готовитесь к подобному заданию.