share
fall out
call names
get on
have in common
to be there for some one
Лингвистика
составте пожалуйста предложения на англиском со словами
Learning to share is hard for most children.
Why do people really fall out of love?
Teachers call us by our first names.
Hurry up and get on the bus.
What do these two things have in common: lazer and printer?
Being there for someone is what matters most!
Why do people really fall out of love?
Teachers call us by our first names.
Hurry up and get on the bus.
Bill and I shared an office for years. — Мы с Биллом работали в одном офисе много лет.
Jim and Mary fall out every few weeks, but their quarrels never last. — Джим и Мэри ссорятся каждую неделю, но мгновенно мирятся.
Billy cried when the other kids called him names. --Билли заплакал, когда другие дети стали обзывать его.
Do your children get on? — Твои дети ладят (друг с другом) ?
Bob and Mary have a lot in common. I can see why they like each other.-- У Боба и Мэри много общего. Я вижу, почему они нравятся друг другу.
Despite what happened in the past I want her to know I am there for her. --Несмотря на то, что произошло в прошлом, я хочу, чтобы она знала, что я всегда за нее (поддержу ее).
I'll share my dinner with you today.
It so fell out that I met him the next day.
He is very impolie so he curses and calls names often.
How are you getting on?
Though they are not even acquainted they have much in common.
Though I'd like to go home now I'll be there for you.
How are you getting on?
предложения с словам butterfly