Это название американского города.
Origin of name
Colorado Blvd., 1890.
Prior to the 1890s, the mail was delivered to the Indiana Colony via Los Angeles. In an attempt to obtain their own post office, the Colony needed to change its name to something the Postmaster General considered appropriate. To this end the town fathers put three names up to a vote. The first was "Indianola," the second was "Granada," in keeping with the area's Spanish heritage. The third name was proposed by Dr. Thomas Elliott, who had contacted a missionary friend in Michigan who had worked with the Minnesota Chippewa Native Americans, although the Chippwa language had no ties to Southern California. He submitted four names for translation: "Crown of the Valley," "Key of the Valley," "Valley of the Valley," and "Hill of the Valley." All of the translations ended in "pa-sa-de-na," meaning "of the valley."[3] Due to its euphonious nature, Pasadena was chosen, put to a vote, and accepted. In March 1886, Pasadena became the second incorporated municipality, after the city of Los Angeles, in Los Angeles County.
При создании этого названия была сделана попытка перевести 4 варианта названия на язык индейцев чипвуа. "Корона (Долина, Холм, Ключ) долины" . Все 4 перевода имели одинаковое завершение "...пасадена" ( ___ ...долины) . После общего голосования это название и было принято горожанами.
Лингвистика
Как переводится слово "пасадена"? и на каком это языке?
Испанский, вроде - танец