Лингвистика
Правильно ли написано? english
....is a small town in the north in the country. It is a port. There are eight universities, three theatres, eight museums, and an outside museum (не знаю как написать музей под открытым небом) , three sinemas, thirteen churches. There is the local hockey club. There is an airport.
в первом предожении - OF the country.
кинотеатр - cinema
музей под открытым небом - open-air museum
кинотеатр - cinema
Владимир Дёмин
почему of?
ВАШ ВАРИАНТ
....is a small town in the north in the country. It is a port. There are eight universities, three theatres, eight museums, and an outside open air museum, three cinemas, thirteen churches. There is the local hockey club. There is an airport
ОБРАТНЫЙ ПЕРЕВОД ЧЕРЕЗ АВТОПЕРЕВОДЧИК+упрощение сложного предложения
....это небольшой город на севере страны. Это есть порт. Есть восемь университетов, три театра, восемь музеев. За пределами города есть музей под открытым небом, три кинотеатра, тринадцать церквей. Есть местный хоккейный клуб . Есть аэропорт
СНОВА ПЕРЕВОД НА АНГЛИЙСКИЙ АВТОПЕРЕВОДЧИКОМ (ЕМУ ВИДНЕЕ, ГДЕ КАКИЕ АРТИКЛИ СТАВИТЬ)
....is a small town in the north. This is a port. There are eight universities, three theaters, eight museums. Outside the city there are an open air museum, three cinemas, thirteen churches. There is a local hockey club. There is an airport
вродь как да
Татьяна Лыскова
проверь в гугл переводчике
вместо синемас, напиши кинотеатр, а то получается так: у нас 3 кино
Владимир Дёмин
как? picture theater?
Про музей-open-air museum,три кинотеатра-three Cinemas,а так вроде все верно :-)
....is a small town in the north in the country. It is a port. There are eight universities, three theatres, eight museums, and an outside museum in the open air, three cinemas, thirteen churches. There is the local hockey club. There is an airport.вот так правильно