Лингвистика

Правильно или нет, если не правильно, то напишите правидьный вариант. (англ. Яз)

1. He has already been to Canada six times. 2. We have yet got back from our holiday in Germany. 3. Have you just made some coffee? 4. He's just gone back to school after the accident, haven't he? 5. You haven't bought another new car, have you? 6. We've already seen this film three times. 7. Have you finished that book just? You've been reading it for months! 8. Have Sarah and Metthew finished their homework yet?
1. He has been to Canada six times already.
2. We have already got back from our holiday in Germany .
3. Have you already made some coffee?
4. He's just gone back to school after the accident, haven't he?
5. You haven't bought another new car, have you?
6. We've seen this film three times already .
7. Have you already finished that book? You've been reading it for months! - Haven't you finished that book yet?
8. Have Sarah and Metthew finished their homework already?
Жансая Сапаралы
Лучший ответ
1. He has already been to Canada six times. - можно так, можно already в конец поставить.
2. We have yet got back from our holiday in Germany. - yet означает "ещё". Если хотите сказать "Нам еще предстоит вернуться... " то это будет звучать как We are yet to come back from our holiday is Germany. Но по заданию, наверное, больше подойдет вам такой вариант: We have just got back from our holiday in Germany.
3. Have you made some coffee already? (Just означает только что, already- уже. )
4. He's just gone back to school after the accident, HASn't he?
5. You haven't bought another new car YET, have you?
6. We've already seen this film three times.
7. Have you finished that book YET? You've been reading it for months! -то же самое, вы же хотите сказать "Ты ЕЩЕ не закончил читать эту книгу? "
8. Have Sarah and Matthew finished their homework yet?
правильно только 5 и 6, в остальных ошибки: ет всегда должен стоять в конце, джаст везде удаляйте, в 7 вместо джаст будет олрэди, в 1 олрэди перед сикс таймс поставьте, в 4 хэз нот хи, в 8 вместо ет будет олрэди. Извините за такую тракскрипцию, ято-то не хочет работать английская раскладка