Peter
Steven and his colleaque
Helen Green work for Europestar Hotels.
They (visit) ARE VISITING the Canary Island next week
for a five-day business trip.
They (arrive) ARE ARRIVING in Gran Canaria at 10.00 a.m. and (give) ARE GIVING a presentation on the
company’’s plan to local managers in the afternoon. On day two Peter (travel)
IS TRAVING to Tenerife and (visit) IS VISITING the company’’s hotel
There. Helen (not accompany) ISN’T ACCOMPANING him.
She (stay) IS STAING in Gran Canaria and (interview) IS
INTERVING people for the job on manager in the new hotel.
On the third day Helen (not work) NOT WORKING .
She (have) IS HAVING a day’s holiday.
Peter (meet) IS MEETING local trades unisons and
politicians.
On their last day they (attend) ARE ATTENDING a conference
run by the Spanish goverment. They (not leave) ISN’T LEAVING together.
Peter (return) IS RETURNING home on the 9.00, but Helen (not
leave) ISN’T LEAVING until 12.00
Лингвистика
Проверьте пожалуйста правильно вставлены слова в Present continuous for the future:
Пройдусь по ошибкам. Я их насчитала шесть. They (arrive) ARE ARRIVING in Gran Canaria at 10.00 a.m. and (give) GIVING a presentation on the company’’s plan to local managers in the afternoon. On day two Peter (travel) IS TRAVING to Tenerife and (visit) VISITING the company’’s hotel there.
- ARE перед giving и IS перед visiting лишние. При однородных сказуемых незачем употреблять один и тот же вспомогательный глагол дважды. Учтите и ещё один нюанс. Учитель может исправить is arriving на arrive, поскольку с глаголами движения можно брать и Present Simple, и Present Continous для обозначения запланированного действия. (1,2)
She (stay) IS STAING in Gran Canaria and (interview) INTERVING people for the job on manager in the new hotel. - IS второе лишнее. (3)
On the third day Helen (not work) IS NOT WORKING . -А здесь наоборот потеряли вспомогательный глагол. (4)
On their last day they (attend) ARE ATTENDING a conference run by the Spanish goverment. They (not leave) AREN'T LEAVING together. - Во-первых, не та форма вспомогательного глагола при подлежащем THEY. У вас была IS, а нужна ARE - множественное число. Во-вторых, опять глагол движения. . .(5)
Peter (return) IS RETURNING home on the 9.00, but Helen (not leave) ISN’T LEAVING until 12.00 - Во-первых, что такое on the 9.00? Это дата? (тогда on the ninth) Или это время? (тогда at 9:00)(6) Во-вторых, опять-таки, равно как и в предыдущих предложениях - я не знаю, как вас учили поступать с глаголами движения: настаивают на Present Simple, или же разрешают поступать с ними как и со всеми остальными глаголами? (В случае с Present Simple будет - Peter retuns, Helen doesn't leave)