Лингвистика
Помогите перевести срочно текст по английскому языку
Маша- ученица седьмого класса. Она учится в средней общеобразовательной школе с углубленным изучением английского языка (a general secondary school specialising in English). Маша изучает английский язык уже шесть лет. В этом году у семиклассников шесть уроков английского языка в неделю. В классе они практикуются в чтении, говорении и письме. Сейчас им легче учить английский, чем было вначале, потому что они знают гораздо больше слов, чем раньше. Но иногда у них возникают проблемы при заучивании новых идиом поиске (нахождении) родственных слов или изучении грамматических правил. Многие учащиеся находят интересным работать со словарями, хотя некоторые считают, что это скучно. Но все Машины одноклассники довольны тем, как их учат английскому языку.
выше дан перевод из гугла. учитель сразу поймёт в чём дело, и влепит двойку
вот нормальный перевод:
Masha is in the seventh grade. She studies at a general secondary school specialising in English. Masha has been studying English for six years now. This year seventh graders have six English lessons a week. At classes they practise reading, speaking, and writing. Now it's easier for them to study English than it was in the beginning because they know much more words than before. But sometimes they have trouble learning new idioms, finding related words, or learning grammar rules. Many students find it interesting to work with dictionaries although some think it's boring. Still, all Masha's classmates like the way they're taught English.
вот нормальный перевод:
Masha - the schoolgirl of the seventh class. She is studying in a secondary school with profound study of English (a general secondary school specialising in English). Masha is studying English for six years. This year seventh graders have six lessons of English per week. In class they can practice reading, speaking and writing. Now it is easier to learn English than it was in the beginning, because they know many more words than before. But sometimes they have problems when learning new idioms finding (finding) related words or grammar rules. Many students find interesting to work with dictionaries, though some believe that it is boring. But all the Cars classmates happy with the way they are taught English.
Алибаева Зарина
Спасибо огромное)