Напишите следующие предложения во множественном числе.
1. There is a green lawn behind the house. 2. Is his family large? 3. The house is not large but it is very comfortable. 3. This TV-set costs a lot of money. 4. What is there in this box? 5. The child’s toy is on the floor.
Лингвистика
Господа, прошу помощи с переводом с английского языка
. There is a green lawn behind the house.
Какая то зелёная хyйня сзади дома
2. Is his family large?
Твоя семья большая?
3. The house is not large but it is very comfortable.
Доммнебольшой, но комфортабельный
3. This TV-set costs a lot of money.
Этот телевизор стоит много денег
4. What is there in this box?
Что в этом ящике?
5. The child’s toy is on the floor.
Игрушка ребёнка на полу
Какая то зелёная хyйня сзади дома
2. Is his family large?
Твоя семья большая?
Доммнебольшой, но комфортабельный
3. This TV-set costs a lot of money.
Этот телевизор стоит много денег
4. What is there in this box?
Что в этом ящике?
5. The child’s toy is on the floor.
Игрушка ребёнка на полу
Angelika Kitrish
a lawn- поляна
Кенесовская Сш Кенес Сш
Большое спасибо за Ваш ответ!
Ирина Купидонова
не поможете мне с английским? долго не могу сделать контрольную, ищу помощника, если сможете то помогите пожалуйста у меня в вопросах задания есть, умоляю
1. Near the house there are green lawns. 2. Is his family large? 3. The houses are not big, but they are very comfortable. 3. These TVs cost a lot of money. 4. What are in these boxes? 5. The child’s toys are on the floor.
Кенесовская Сш Кенес Сш
Большое спасибо за Ваш ответ!
1. There is a green lawn behind the house.- There are green lawns behind the house.2. Is his family large?-Are his families large? 3. The house is not large but it is very comfortable.-The houses are not large but they are very comfortable. 3. This TV-set costs a lot of money. -These TV-sets cost a lot of money.4. What is there in this box? -What is there in these boxes?5. The child’s toy is on the floor.-The children's toys are on the floor.
Дима Рябов
не is а are
Виктор Калинин
Are their families large?
his families - это как?
Кенесовская Сш Кенес Сш
Большое спасибо за Ваш ответ!
Ирина Купидонова