Лингвистика

Переведите на английский язык, обращая внимание на придаточные предложения.

3.Мой друг обещал достать несколько книг по этому вопросу, как только я начну работать над статьей.
4.Мы решили, что вы свободны и сможете помочь нам.
5.Интересно, узнаю ли я его, когда я его увижу.
6.Я спросил родителей, пригласят ли они Смирнова на обед.
7.Мне бы хотелось узнать, освободится ли он к 5 часам.
8.Я не могу вам сказать, приедет ли он вовремя или нет.
9.Интересно, они придут полвторого или в три?
10.Пожалуйста, спросите у Петра, не хочет ли он пообедать с нами.
My friend promised to find a few books on this question as soon as I would start to work on the article.
We have decided that you are free and can help us.
It is interesting if I recognize him when I see him.
I asked the parents if they would invite Smirnov for the lunch.
I would like to found out if he would be available by 5 p.m.
I cannot tell you whether he comes in time or not.
It is interesting whether they come at one-thirty or three o'clock.
Please ask Peter if he wants to have a lunch with us.
Daisio Maiso
Лучший ответ
3. A friend of mine promised to supply several relevant books when I start working on the article.
4. We decided that you were not busy and would be able to help us.
И так далее.
Styazhkin Makc
Армен Петикян не северал а капл оф
Уже перевели.