Лингвистика
Помогите пожалуйста перевести текст!
Sir Walter Scott, the first great writer of historical novels, was born in Edinburgh on August 15, 1771. His father was an fiture writer was the ninth of his twelve children. When not yet two years old, the boy fell ill with a disease that left him lame for life. His parents thought country air would be good'for him so they sent him to his grandparents' farm. Walter's grandparents told him thrilling tales of adventures and stories of the crumbling abbevs and old castles. He learned to love the history of Scotland and liked to recite Scottish ballads and poems. When he grew older and went to school, he became very fond of reading At the suggestion of his father, Scott became a lawyer and practised for fourteen years. At the age of twenty-six Scott married, and bought a large estate at Abbotsford, not far from Edinburgh. There Scott built a fine house in the style of a castle. His house became a sort of museum of Scottish history and culture: its halls and library were full of rare objects that had been collected by Scott The folk ballads Walter Scott had collected were the first poetic work he published. It was called "Minstrelsy of the Scottish Border" and consisted of three volumés. The first two were issued in 1802 and the third one in 1803, Soon after, his own romântic poems attracted the attention of the reading public. They were written with great poetic skill and accompanied such beautiful descriptions that the poet became very famous. But when Byron's wonderful poems appeared, Scott, to quote his own words, "left the field of poetry to his rival" who that time was already a friend of his. He took to writing novels. It marked a new period Scott's creative work In 1814 Scott published his "Waverley". Because he had an established reputation poet, Scott decided to print his first novel anonymously. The book was a great success, and everybody wanted to know who the author was. Scott published many of his novels under the name of "The Author of Waverley", but finally the secret leaked out. During the next seventeen years, from 1815 till 1832, Scott wrote more than twenty-five novels and many stories and tales besides.Lpo.cu Edinburgh lawyer. He had a large family. Walter, the yemavebn-u as a Toro roee
Сэр Уолтер Скотт, первый великий писатель исторических романов, родился в Эдинбурге 15 августа 1771 года. Его отец был писателем, который был девятым из его двенадцати детей. Когда ему еще не исполнилось два года, мальчик заболел болезнью, которая сделала его хромым на всю жизнь. Его родители думали, что сельский воздух будет ему полезен, поэтому отправили его на ферму бабушки и дедушки. Бабушка и дедушка Уолтера рассказывали ему захватывающие истории о приключениях и рассказах о разрушающихся аббатствах и старых замках. Он научился любить историю Шотландии и любил читать шотландские баллады и стихи. Когда он подрос и пошел в школу, он очень любил читать. По предложению своего отца Скотт стал юристом и занимался в течение четырнадцати лет. В возрасте двадцати шести лет Скотт женился и купил большое поместье в Эбботсфорде, недалеко от Эдинбурга. Там Скотт построил прекрасный дом в стиле замка. Его дом стал своего рода музеем шотландской истории и культуры: его залы и библиотека были полны редких предметов, собранных Скоттом. Народные баллады, собранные Уолтером Скоттом, были его первой поэтической работой, которую он опубликовал. Он назывался «Менестрель Шотландской границы» и состоял из трех томов. Первые два были изданы в 1802 году, а третий - в 1803 году. Вскоре после этого его собственные романтические стихи привлекли внимание читающей публики. Они были написаны с большим поэтическим мастерством и сопровождались такими прекрасными описаниями, что поэт стал очень известным. Но когда появились замечательные стихи Байрона, Скотт, цитируя свои собственные слова, «оставил поле поэзии своему сопернику», который в то время уже был его другом. Он начал писать романы. Это ознаменовало новый период творчества Скотта. В 1814 году Скотт опубликовал свой «Уэверли». Поскольку у него была репутация поэта, Скотт решил напечатать свой первый роман анонимно. Книга имела большой успех, и все хотели знать, кто автор. Скотт опубликовал многие из своих романов под названием «Автор Уэверли», но в конце концов секрет раскрылся. В течение следующих семнадцати лет, с 1815 по 1832 год, Скотт написал более двадцати пяти романов, а также множество рассказов и рассказов. Адвокат Эдинбурга. У него была большая семья. Уолтер, yemavebn-u как Роэ Торо