Естественные науки

Правильно ли я перевел с русского на английский

Singer Renat Ibragimov national artist of Russia and Tatarstan, Tatarstan State Prize laureate was born in 1947 in Lvov, in the family of a soldier. Talan it manifested itself as early as kindergarten, and in 1973 graduated from the Kazan State Conservatory. 1978 Renata was named People's Artist of Tatarstan, and soon Russia. In his magnificent performance in the film are Tatar, Russian and Italian songs. To watch a movie at a film festival in France, the audience applauded after each vocal numbers, filled with a singer.
Айман
Неправильно.
Во-первых, запятые в первом предложении не расставлены, поэтому еготрудно понять.
Во-вторых "лауреат" переводится как winner.
В-третьих, born INTO family (перевод - это не калька!) .
В-четвёртых, HIS talant, и не "in kindergarten", a "in early childhood". Вы ж имеете в виду не учреждение, а возраст.
В-пятых, талант не может окончить консерваторию. Консерваторию мжет окончить только обладатель оного таланта. Поэтому фраза "Talan [...] in 1973 graduated from the Kazan State Conservatory" есть безграмотная - лексически, а не грамматически - фраза.
В-шестых, перед Russia тоже нужен предлог of.
В-седмых, бестоково составлена следующая фраза. Если пишете in the film - укажите, В КАКОМ. И не are songs, a "he sings the songs".
В-восьмых, To watch a movie at a film festival in France, the audience applauded - сразу несколько ошибок. Артикли нужны определённые (the), потому что имеется в виду какой-то конкретный фильм, и конкретный фестиваль. Глагол to watch зачем-то поставлен в неопределённую форму глагола, что ту явно не к месту, ибо с ней совершенно не согласуется прошедшая форма сказуемого "аплодировали".
Татьяна Тюрина
Лучший ответ
Singer Renat Ibragimov, A national artist of Russia and Tatarstan AND Tatarstan State Prize laureate was born in 1947 in Lvov, in the family of a MILITARY MAN. HIS TalEnT manifested itself as early as in a kindergarten, and RENAT in 1973 graduated from the Kazan State Conservatory. Renat CONFERED THE People's Artist of Tatarstan in 1978 and soon LATER - THE People's Artist of Russia. His magnificent performance in the film ???INCLUDES Tatar, Russian and Italian songs. The audience applauded after each vocal number, PERFORMED BY THE singer, watchING a movie at a film festival in France.

Форумный телепат, как обычно в отпуске, поэтому мы только догадываемся, о чём был текст на русском :-)))
Denis Lrcnl