Что-ж, поймаем птицу, пойдём к старику и скажем: "Мы что-то держим в наших руках"
В продолжение:
Оно живое или мёртвое. ?
Если он скажет "Живое" , тогда убьём её.
Once there was a wise old man. He could answer any question in the world . Everybody knew about him . One day two boys said, Were going to fool that old men . Well catch a bird, go to the old man and say , " We are holding something in our hands . Is it alive or is it dead? ` If he says , ` Alive`, well kill it . "
They caught a bird and they carried it to the old men and they said , " We are holding something in our hands . Is it alive or is it dead ?" And the wise old men looked at the young people and smiled?."It is in your hands," he said.
Естественные науки
Помогите перевести на русский. Well catch a bird, go to the old man and say, " We are holding something in our hands.
well-колодец... родник
catch-поимка, захват, улов, добыча, задвижка
a bird-птица
go te the-проходить
old-старый
man-человек
and- и
say-говорить
We are-мы находимся (быть жить)
holding-владение
something-что то (что нибудь)
in-в
our-наш (наша)
hands-вручать
a bird-птица
go te the-проходить
old-старый
man-человек
and- и
say-говорить
We are-мы находимся (быть жить)
holding-владение
something-что то (что нибудь)
in-в
our-наш (наша)
hands-вручать
Что же, поймай птичку, иди к старику и скажи "Мы что-то держим в наших руках"
CD и не DVD меня))) ) что это было?))))
м
мы будем ловить птицу пойдем к старику и скажем "мы видим что-то в наших руках.