Домашние задания: Другие предметы
Поясніть що таке мітохондрії?
А пiдручника в Вас вже нема?
структурная часть клетки - органелла. дыхательный и энергетический центр клетки.
Мітохондрії (від грец. Mítos - нитка і chondríon - зернятко, крупинка) , хондріосоми, постійно присутній в клітинах тварин і рослин органоїд, що забезпечує клітинне дихання, в результаті якого енергія вивільняється або акумулюється в зручного формі (див. Окислення біологічне, Окислювальне фосфорилювання ). М. відсутні лише у бактерій, синьозелених водоростей і інших прокаріотів, де їх функцію виконує клітинна мембрана. М. зазвичай концентруються у функціонально активних зонах клітини. Це округлі, паличкоподібні, гантелеобразная та ін освіти розміром зазвичай 0,5-1,5 мкм. Форма, кількість, розміри та функціональний стан М. змінюються в залежності від зовнішніх впливів і фізіологічного стану клітини, а також при різних патологічних процесах. Число М. у клітинах різних типів різному. Так, в клітині печінки щура їх близько 2500; в клітинах з високою функціональною активністю (наприклад, в мотонейронах спинного мозку, в скелетному м'язі) число М. особливо велике. Біологічний напівперіод (оновлення половини складу) М. у клітинах печінки становить 9,6-10,2 доби, в клітинах нирки - 12,4 діб. Спостережуване звичайно протягом життя клітини збільшення числа М. відбувається, мабуть, в результаті їх поділу. Внутрішня будова М. одноманітно. Дослідження за допомогою електронного мікроскопа показують, що основна речовина, або матрикс, М. оточене подвійною мембраною: зовнішньої - гладкою, і внутрішньої, - утворює впячивания, називається кристами (рис. 1, 2). У мембранах М. , які складаються з складних комплексів білків і ліпідів та організованих у вигляді дискретних субодиниць, сконцентровано більшість ферментів, що каталізують процеси окислення і фосфорилювання. Зовнішня та внутрішня мембрани різняться більшим чи меншим вмістом деяких ліпідів і набором ферментів. Так, у внутрішній мембрані локалізовані ферментні комплекси, відповідальні за перенесення електронів і пов'язане з ним окисне фосфорилювання; в зовнішній - фермент, що окислює моноаміни, і деякі ферменти обміну жирних кислот; в матриксі сконцентровані ферменти трикарбонових кислот циклу, окислення жирних кислот і ін, а в просторі між зовнішньою і внутрішньою мембранами - фермент аденілаткіназа, що каталізує оборотний перенесення фосфату з аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ) на аденозинмонофосфорной кислоту (АМФ) . Невід'ємні компоненти М. - дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) , розташована в матриксі у вигляді ниток і здатна до незалежної від ДНК ядра реплікації, і всі типи рибонуклеїнової кислоти (РНК) . Крім того, в М. виявлені специфічні рибосоми (звані мітохондріальними) , а також фермент, що каталізує ДНК-залежний синтез РНК. Присутність в М. всіх елементів системи біосинтезу білка забезпечує автономний синтез принаймні частини білків М. За сучасними уявленнями, М. є як би ендосімбіонтамі (див. Ендосимбіотична) клітини, що має оформлене ядро. У процесі еволюції М. могли виникнути в результаті інфікування примітивних клітин аеробними бактеріоподібними організмами, які потім пристосувалися до внутрішньоклітинного існування і взяли на себе функцію дихання.