Домашние задания: Другие предметы
Помогите перевести татарский. Пожалуйста.
Мин шаккатып утырам. Бу хәлләргә ышанырга да, ышанмаска да белмим. Шулвакыт яныма бер кыз килеп утырды. Ул кыяфәте белән минем классташ кызлардан бернәрсе белән дә аерылмый иде. -Син ничәнче класста укыйсың?,-дип сорадым. -Безнең гасырда мәктәпләр юк,-дип сорадым. Бездә балалар тугач та, кирәкле белемне аларның баш миенә язалар. Аннан соң кирәкле информаөияне без шәһәр урамнарындагы компютерлардан беләбез. -Нигә бу агачлар, кошлар, песиләр чын түгел, пластмассадан? -Чөнки сез,ХХ-ХХI гасыр кешеләре, табигатҗне сакламагансыз . Урамннарны, җәнлек, кошларны юк иткәнсез. Агачлар булмагач, җирдә һава дак калмаган. Һава булмагач, бөтен үсемлекләр, җәнлекләр үлеп беткән. Беләсең килсә, бездә кислородны да, суны да махсус фабрикаларда ясыйлар. Бездә беркайчан да яңгыр да, кар да яумый, җил дә исми. Мин, шаккатып һәм куркынып, тирә-ягыма карандым. Ошамый миңа бу вакыт, кирәкми миңа бу пластмасса чәчәкләр, робот-күбәләкләр! Хуш исле чәчәкләрне иснисем, чын эт баласы белән уйныйсым, саф һава сулыйсым килә! Мин бөтен көчемә кычкыра башладым: -Эдик ишетәсеңме? Синең песиең монда! Кайтар безне кире үз вакытыбызга! Монда куркыныч! ... Айрат йокысыннан кычкырып уянды. Як-ягына бераз гаҗәпләнеп карап торды да шатлыганнан көлә башлады. Бу куркыныч хәлләр бары тик төштә генә булган икән.
Я был поражён. Даже не знаю, верить или нет всему этому. Тут ко мне подсела какая-то девочка. Она с виду ничем не отличалась от моих одноклассниц.
-Ты в каком классе учишься? - спросил я.
-В нашем веке школ нет. - ответила она.
У нас, как рождается человек, ему в головной мозг записывают все необходимые знания. А потом мы узнаём всю необходимую информацию из уличных компьютеров.
-А почему эти деревья, птицы, кошки ненастоящие, пластмассовые?
-Потому что вы, люди ХХ-ХХI века, не охраняли природу. Уничтожили леса, животных, птиц. Без деревьев не осталось воздуха на Земле. Без воздуха погибли все растения и животные. Знаешь, у нас и воду и кислород делают на спецфабриках. У нас никогда не идёт ни дождь, ни снег, и ветер не дует.
Я испуганно и удивлённо оглянулся. Мне эта эпоха не по душе, не нужны мне эти пластиковые цветы и роботы - бабочки! Я хочу нюхать душистые цветы, играть с настоящим щенком, дышать свежим воздухом! Я закричал во весь голос:
-Эдик, слышишь? Твоя кошка тут! Верни нас в нашу эпоху! Здесь страшно!
... Айрат закричал и проснулся. Осмотрелся удивлённо по сторонам и от радости начал смеяться.
Все эти страшные события оказались всего лишь сном!
-В нашем веке школ нет. - ответила она.
переводчик http://tatar.com.ru/trans.php
переводчик всегда поможет ! ;)
посмотри в гоогле