Религия, вера
Напишите, пожалуйста, текст песни "Rorate, caeli, desuper, et nubes pluant iustum" на латинском языке!
По-русски эта библейская песня, которая поется во время Адвента (периода подготовки к Рождеству) в Католической церкви, звучит так: Припев: Кропите, небеса, свыше, и облака да проливают правду. Не гневайся, Господи, не вечно помни беззаконие. Города святыни Твоей сделались пустынею; Пустынею стал Сион; Иерусалим опустошен. Дом освящения нашего и славы нашей, Где отцы наши прославляли тебя, сожжен огнем. Припев. Согрешили мы и сделались как нечистый, И все мы поблекли, как лист. И беззакония наши, как ветер уносят нас. Ты сокрыл от нас лицо Твое И оставил погибать от беззаконий наших. Припев. Увидь, Господи, скорбь народа Твоего И пошли того, кто послан. Посылайте Агнца владетелю От скалы в пустыне на гору дочери Сиона. Да снимет Он иго рабства нашего. Припев. Утешайте, утешайте народ мой. Скоро придет спасение твое. Что ослабевшие тоскуют о том, Что печаль их возобновится? Спасу тебя. Не бойся. Ибо Я - Господь Бог твой, Святой Израилев, Искупитель твой. Напишите, пожалуйста, текст этой песни на латинском языке! Заранее благодарю.
Rorate caeli desuper, * et nubes pluant iustum.
Ne irascaris Domine, * ne ultra memineris iniquitatis: * ecce civitas Sancti facta est deserta: * Sion deserta facta est: * Ierusalem desolata est: * domus sanctificationis tuae * et gloriae tuae, ubi laudaverunt te patres nostri. Rorate…
Peccavimus, et facti sumus tamquam immundus nos, * et cecidimus * quasi folium universi: * et iniquitates nostrae quasi ventus abstulerunt nos: * abscondisti faciem tuam a nobis, * et allisisti nos in manu iniquitatis nostrae. Rorate…
Vide Domine afflictionem populi tui, * et mitte quem missurus es: * emitte Agnum dominatorem terrae, * de petra deserti ad montem filiae Sion: * ut auferat ipse iugum captivitatis nostrae. Rorate…
Consolamini, consolamini, popule meus: * cito veniet salus tua: * quare moerore consumeris, * quia innovavit te dolor? * Salvabo te, noli timere, * ego enim sum Dominus Deus tuus, * Sanctus Israel, redemptor tuus. Rorate…
я что по ошибке попал на форум латинистов?
Текст этого псалма на латыни, к сожалению, не напишу - не знаю. А вот, Pater и Ave напишу:
Pater Noster, qui es in coellis
Sanctificetur Nomen Tuum
Adveniat Regnum Tuum
Fiat voluntas Tua
Sicut in coello, et in terra.
Panem nostrum gotidianum
Da nobis godies.
Et dimitte nobis debita nostra.
Sicut et nos dimittibus debitoribus nostris.
Et ne nos inducas in tentationem.
Sed libera nos a mallo. Amen.
Ave Maria, Gratia plena,
Dominus Tecum.
Benedicta Tu in mulieribus,
et Benedictus Fructus Ventris Tui - Iesus.
Sancta Maria, Mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus
nunc et in hora mortis nostrae. Amen.
А текста псалтыря на латыни у меня нет, уж простите. Попробуйте в поисковике название забить. Удачи!! ! )
Pater Noster, qui es in coellis
Sanctificetur Nomen Tuum
Adveniat Regnum Tuum
Fiat voluntas Tua
Sicut in coello, et in terra.
Panem nostrum gotidianum
Da nobis godies.
Et dimitte nobis debita nostra.
Et ne nos inducas in tentationem.
Sed libera nos a mallo. Amen.
Ave Maria, Gratia plena,
Dominus Tecum.
Benedicta Tu in mulieribus,
Sancta Maria, Mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus
nunc et in hora mortis nostrae. Amen.