Религия, вера
Подскажите, пожалуйста, молитву"Отче наш"
Подскажите, пожалуйста, молитву"Отче наш". Искала в интернете, но там очень много вариантов. Какой вариант самый правильный?
Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое; да приидет Царствие Твое; да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли; хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго; яко Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь. (Евангелие от Матфея: 6.9-13)
Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.
Юра Фунин
спасибо я не спрашивала но с интересом прочла
Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.
Отче наш, иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.
Это настоящая православная молитва, а не вольный баптистский перевод, начинающийся со слов "Отче наш, сущий на небесах... "
Выучите ее наизусть. Это самая сильная молитва на все случаи жизни. Именно ей Иисус в первую очередь научил своих апостолов, она очень помогает в трудную минуту.
а я только на литовском знаю
Отче наш, Иже еси на небесех!
Да святится имя Твое,
да приидет Царствие Твое,
да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли.
Хлеб наш насущный даждь нам днесь;
и остави нам долги наша,
яко же и мы оставляем должником нашим;
и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.
яко Твое есть Царство и сила и слава во веки веков.
Аминь.
Да святится имя Твое,
да приидет Царствие Твое,
Хлеб наш насущный даждь нам днесь;
и остави нам долги наша,
яко же и мы оставляем должником нашим;
Аминь.
Покупаеш Библию и открываешь страницу. Читайте дальше, непременно найдете в Новом Завете/Матфея 6:9/

Отче наш, иже еси на небесех. Да святится Имя Твое, да приидет царствие Твое, да будет воля Твоя яко на земли, так и на небеси. Хлеб наш насущный даждь нам днесь. И остави нам долги наша якоже и мы оставляем должником нашим. И не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.
Это наизусть, а правильный текст любой молитвы можно найти в молитвослове - сходи в церковь.
А самая правильная молитва та, которая идет от всей твоей души и сердца.
В синодальном переводе более понятный вариант!
Молитесь же так: Отче наш, сущий на небесах! да святится имя Твое; 10 да приидет Царствие Твое; да будет воля Твоя и на земле, как на небе; 11 хлеб наш насущный дай нам на сей день; 12 и прости нам долги наши, как и мы прощаем должникам нашим; 13 и не введи нас в искушение, но избавь нас от лукавого. Ибо Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь.
все что написали люди выше - это неполная и искаженная молитва.
даю полный и истинный вариант:
Отче наш, Иже еси на небесех!
Да святится имя Твое,
Да приидет Царствие Твое,
Да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли.
Хлеб наш насущный даждь нам днесь;
И остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим;
И не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.
Яко Твое есть Царство и сила и слава Отца и Сына и Святой Духовности ныне и присно и во веки веков, Аминь.
даю полный и истинный вариант:
Отче наш, Иже еси на небесех!
Да святится имя Твое,
Да приидет Царствие Твое,
Хлеб наш насущный даждь нам днесь;
а какая разница на русском ли она или на украинском?
Открой Библию. В Новом Завете найди: стр. 6 Стихи с9-13.
Отче наш,
Иже еси на небеси,
Да прибудет царствие твое,
Да будет воля твоя,
Яко на небеси и на земле,
Хлеб наш насущный
Дашь нам днесь
И остави нам долги наши,
Яко же и мы оставляем должникам нашим,
И не веди нас во искушение,
Но избави нас от лукавого.
Вроде так))))
Иже еси на небеси,
Да прибудет царствие твое,
Да будет воля твоя,
Яко на небеси и на земле,
Хлеб наш насущный
Дашь нам днесь
И остави нам долги наши,
Яко же и мы оставляем должникам нашим,
И не веди нас во искушение,
Но избави нас от лукавого.
Вроде так))))