ВУЗы и колледжи
Кто знает английский??? Помогите________перевести немного
1. Откуда ты? 2. Откуда он? 3. Откуда она? 4. Откуда они? 5. У тебя есть брат? 6. У твоей тёти есть сын? 7. У них нет ни сына ни дочери 8. У неё нет ни брата ни сестры 9. Кто она? 10. Она не учительница, она доктор.
1. Откуда ты? - Where are you from?
2. Откуда он? - Where is he from?
3. Откуда она? - Where is she from?
4. Откуда они? - Where are they from?
5. У тебя есть брат? - Have you got a brother?
6. У твоей тёти есть сын? - Has your aunt got a son?
7. У них нет ни сына ни дочери – They have got neither a son nor a daughter.
8. У неё нет ни брата ни сестры – She has got neither a brother nor a sister.
9. Кто она? - What is she?
10. Она не учительница, она доктор. She isn’t a teacher. She is a doctor.
2. Откуда он? - Where is he from?
3. Откуда она? - Where is she from?
4. Откуда они? - Where are they from?
9. Кто она? - What is she?
1.Whence you?
2. Whence he?
3. Whence she?
4. Whence they?
5. You has a brother?
6. There is son Beside your aunt?
7. They have no nor nor daughter
8. She has no nor brother nor sisters
9. Who she?
10. She not tutoress, she doctor.
2. Whence he?
3. Whence she?
4. Whence they?
5. You has a brother?
6. There is son Beside your aunt?
7. They have no nor nor daughter
8. She has no nor brother nor sisters
9. Who she?
10. She not tutoress, she doctor.
Алексей Величко
Спасибо, у меня ещё 20 похожих вопросов
а в он лайн переводчике перевести? 1.where are you from? 2.where is he? 3.where is she? 4.where are they? 5.Do you have a brother? 6.from your aunt has a son? 7.they have neither son nor daughter 8.she had no brothers or sisters 9.Who is she? 10. it is not a teacher, her doctor
Алексей Величко
СПС, а они грамотно переводят???
***асхат ***
довольно таки да...я из него переводила и общалась с человеком,говорящим на этом языке,он все понимал. да я в универе подготавливалась по нему. переводчик гугл он лайн