Павел Сорокин

пожалуйста, проверьте мое сочинение Спасибо готовлюсь к ЕГЭ Как его будуот оценивать Сколько баллов можно получить

This is part of a letter from your English-speaking pen-friend.
...So you see that I enjoy films based on true historic facts whereas most of my friends are fond of soap operas. Do you agree that soaps don't show life realistically? What kind of films do you like watching? Do you prefer watching films in the cinema or at home? Why?
We all miss you, too. Everybody sends their love. Can't wait to see you in the summer. Write back soon. All my love, Tina
Write back to Tina. In your letter
—answer her questions
ask 3 questions about her family
Dear Tina,

It was great to hear from you. So, you are fond of historical films, just like me! I love period dramas, like "Poldark" and "The Pillars of the Earth". I find it both educational and entertaining to see how people lived in the past, and it helps me connect with the history of my people. However, I seldom go to the cinema, because I have no time, and loud noise makes me tired, too.

I fully agree that watching soap operas is a waste of time. I prefer educational programmes based on scientific fact, such as the documentaries on the Discovery Channel.

Now I would like to ask you about your family. Has you brother visited London? What places of interest has he visited? Is he still planning to visit the Archbishop's Palace?

Now I am going to watch a film about Lake Baikal on Discovery.

Keep in touch!

Best wishes,
Sasha from Russia

One Step Closer

Его будут оценивать по соответствию заданию, правильному оформлению (я, кстати, ни в одном Вашем письме не видел ни даты ни обратного адреса. Это минус. Нарушение структуры письма!!!) , количеству слов (100-140) и грамматически грамотному построению предложений.
В письме некоторые орфографические ошибки всё же допускаются.
Приветствуется употребление стяжек, it's, hasn't, doesn't и пр. Как раз их-то в письме другу и следует употреблять, чего нельзя делать во втором задании С.