Екатерина Шевченко

Пожалуйста помогите срочно!!!

Перепишите данные предложения в прошедшем времени:
1. I play in the field. 2. He wants to go home. 3. The driver stops the car. 4, He drinks tea every day. 5. It begins to rain. 6. They like our house. 7. I dream every night. 8. My sister cleans the room. 9. The teachers gives us dictation. 10. He sits at his desk and writes a letter. 11. Mary comes early. 12. The cat catches the fish in the river. 13. The dogs eats its dinner. 14. The boys go for a holiday. 15. Richard knows George.

Dima Komartsov

Вообще-то Вы влезли не в ту тему, но Вы новичок, Почему бы не помочь?
But the next time take a dictionary and work a little, it will be usefull for You.
Else You may become stupid...

данные предложения в прошедшем времени:
1. I played in the field. 2. He wanted to go home. 3. The driver stopped the car. 4, He drank tea every day. 5. It began to rain. 6. They liked our house. 7. I was dreaming every night. 8. My sister cleaned the room. 9. The teachers gave us dictation. 10. He sat at his desk and wrote a letter. 11. Mary came early. 12. The cat was catching the fish in the river. 13. The dog ate it's dinner. 14. The boys went for a holiday. 15. Richard knew George.

Виталий Ковязин

Создалось отдалённое впечатление что вы всё это написали не по русски и как бы в бреду. Не шутите с этим.

Azizjon

Я себя идиотом ощутил) Спасибо)

Михаил Fox

за прошедшее время отвечает was were

и возможно окончания у неправильных глаголов другие.. .

это всё что я помню..

**
***анастасия ***

глаголы look, open, live в прошедшем времени