Наталья Виноградова

вопрос для настоящих переводчиков! помогите перевести текст англ. -русс.

ТОЛЬКО НЕ ГУГЛОМ!
UI DESIGN GUIDELINES FOR RESPONSIVE DESIGN
The web development community has come up with endless solutions, best practices, and tools for coding a responsive design with ease. While the vast majority of websites can be made responsive now, it’s time to push the envelope further. It’s easy to pay attention to great coding best practices, but sometimes the best design practices for various screen sizes get pushed aside.
Many resources on responsive design cover the basics — make use of excess space on desktop, make things simpler on mobile. Yet, many don’t go beyond this basic knowledge. With various screen sizes coming out each day, and even the big players like Apple switching things up with the new iPad mini, we need to evolve the way we think about design and the user experience as well.

Евгения Ванькаева

Веб-дизайнеры предложили массу решений, отличные варианты и инструменты для упрощения процесса создания интерактивных программ.