Татьяна Дедяева

Как в языке Paskal заполнить одномерный массив случайными числами?

Р@
Рррыся @}->

А черт его знает. Языка Paskal не существует 😉 Для Pascal - cмотря какого типа массив и какими случайными числами. Например, для целых от 0 до 999:
randomize; for i:=1 to n do a[ i]:=random(1000);

Наталья Подзигун

There are two principal methods used to generate random numbers.

One measures some physical phenomenon that is expected to be random and then compensates for possible biases in the measurement process.

The other uses computational algorithms that can produce long sequences of apparently random results, which are in fact completely determined by a shorter initial value, known as a seed or key. The latter type are often called pseudorandom number generators.

http://en.wikipedia.org/wiki/Random_number_generation