Лилия

Проверьте английский топик и добавьте какую-нибудь конструкцию сюда!

Computer in our life.
We hardly can to imagine the life modern men without computer. What is it, computer, for us now? It hasn’t long ago had way of entertainment or a work – it is a part of our gen. In different years, certainly, was typical for these times devices, inventions, progress’s children.
Clearly, now this place are taking in life’s men computer devices. There is a lot of them. They are very different – for every customer.

Computers, certainly, make our life more perfect and easier. But can we trust to them?
I think, we can’t. Why?
Because they are science technical revolution. Many people know the saying: “laziness - the progress engine”. Proceeding from it, natural usual strengths of men will disappear. So we have bad forecasts in the future, because to rule a ball will be any machines, a simulated intellect. So we can the discrepancy of progress, about it has said us Arkadiy and Boris Strugatsky in his creations.

Sex

где сам то топик??

Александр Котов

the life OF modern men
It hasn’t long ago had way of entertainment or a work – it is a part of our gen. - смысл предложения не ясен
In different years, certainly, was typical for these times devices, inventions, progress’s children. -смысл предложения утерян потому что нет одного из членов предложения и не ясна фраза progress’s children.
now this place are taking in life’s men computer devices - структура предложения не верна (и из-за этого не ясен смысл)
There ARE a lot of them.
Computers, certainly, make our life more perfect and easier. - certainly нужно вынести в начало предложения
trust to them - без to
Because they are science technical revolution. - сами компьютеры не являются революцией? а фраза научно-техническая революция переводится иначе. лучше напишите Because they are PART OF scientific and technological revolution.
laziness - the progress engine - что вы имели ввиду под фразой?
Proceeding from it, natural usual strengths of men will disappear - измените структуру предложения и переведите его правильно.
forecast - это прогноз погоды. замените это слово на другое.
to rule a ball will be any machines, a simulated intellect.- что имелось ввиду под этой фразой? (структура предложения не верна)
So we can the discrepancy of progress, about it has said us Arkadiy and Boris Strugatsky in his creations. - не верная структура предложения, пропущены глаголы, употреблены неправильные местоимения
что это за бред? вы что просто написали текст на русском и засунули его в гугл? и почему мы должны проверять такой перевод. либо пишите текст СРАЗУ на английском, либо делайте НОРМАЛЬНЫЙ перевод (самостоятельно, без гугла) .