Ольга Зибер

как на английском языке называется парад, который проводится ежегодно в парке Сент Джеймс в Лондоне?

кратко ответить на предложение по английски.

Владимир Гредасов

Trooping the Colour is a ceremony performed by regiments of the British and Commonwealth armies. It has been a tradition of British infantry regiments since the 17th century, although the roots go back much earlier. On battlefields, a regiment's colours, or flags, were used as rallying points. Consequently, regiments would have their ensigns slowly march with their colours between the soldiers' ranks to enable soldiers to recognise their regiments' colours.

Since 1748 Trooping the Colour has also marked the official birthday of the British sovereign.

=====
Trooping the colour - Вынос знамени - это церемония в исполнении полков британской армии и Содружества. С 1748 Вынос Флага также знаменует официальный день рождения британских монархов. Он проводится ежегодно в Лондоне в субботу в июне на параде конной гвардии в Парке Сент-Джеймс, и совпадает с публикацией Наградного листа по случаю Дня рождения Королевы.