Nastyonka Danilova

Помогите пожалуйта перевести текст с башкирского на русский! Заранее ОГРОМНОЕ СПАСИБО!!!

Арығаныңды тойһаң, ял итеп ал. Баның өсөн ултырған килеш йәки баҫып бер нисә күнекмә яһа. Класта баны физкультминутка ваҡытында яһайҙар. Физкультминутканан һуң парта артына дөрөҫ ултыр.
Йөрөгәндә көмрәйеп йөрөмә, кәүзәнде тора тот. Берәй ауыр нәмә күтәрергә тура килhе, йөктө ике ҡулыңа тигеҙ итеп бүл. әгәр бүлеп булмаһа, уны алмашлап әле бер ҡулыңа, әле икенсеһенә күсер. Мәктәпкә барғанда сумканы ҡулға тотоуға ҡарағанда, артмаҡлап йөрөү аҡшыраҡ. Ныҡ һығылмалы карауатта йоҡарға ярамай. Түшәк тигеҙ булырға тейеш, бик йомшаҡ булмаhын.
Бүлмәгеҙҙә hауаны алмаштырып тороғоҙ.

Назира

Если почувствуешь усталость-отдохни. Для этого сделай несколько упражнений сидя или стоя. В классе это делают во время физкультминутки. После физкультминутки сядь правильно за парту.
При ходьбе не сутулься, держи туловище прямо. Если придется поднимать что-нибудь тяжелое, груз распредели поровну на обе руки. Если не получается распределить, перемещай его поочередно то в одну руку, то в другую. Когда идешь в школу, лучше нести сумку на спине, чем в руках. Нельзя спать на слишком прогибающейся кровати. Подушка должна быть ровной, не слишком мягкой. Проветривайте свою комнату.

Дмитрий Немов

борон заманда телке менен

Ве
Вера

Агиделень купере, какере ле, букере.. ике сарап бер бермеден.. б.... бурешь куре....