Соня Филаткова

помогите с переводом на русский язык. очень нужно.

In the diplomacy of yesteryear few things jolted the status quo more than the arrival of several new monarchs at roughly the same time. Ambassadors were frantically dispatched to get the measure of the young rulers, alliances were tested, successions rethought, armies and navies readied. Sometimes the result was war; at other times a sumptuous choreographed display of peacocking, as when Henry VIII of England met François I of France at the Field of the Cloth of Gold.

Nowadays diplomacy is conducted somewhat differently. The leaders of the world can talk to each other within hours of taking over, and few of them begin those negotiations by offering their daughter’s hand in marriage. All the same, international relations in 2013 will have the same feel, especially for Barack Obama, as America’s re-elected president takes the measure of China’s newly enthroned leader, Xi Jinping, as well as of Angela Merkel’s increasingly federal Europe.

Со
Софья

В дипломатии прошлых несколько вещей тряхнуло статус-кво больше, чем приход нескольких новых монархов примерно в то же время. Послы были направлены отчаянно, чтобы получить меру молодых правителей, союзы были протестированы, сукцессий переосмыслить, армия и флот готовился. Иногда результат войны, в другие времена роскошный хореографии отображения peacocking, а когда Генрих VIII в Англии встретились Франциска I из Франции на поле золотой парчи.

В настоящее время дипломатии проводится несколько иначе. Мировые лидеры могут говорить друг с другом в течение нескольких часов захвата, и лишь немногие из них начинают эти переговоры, предложив руку своей дочери в брак. Все то же самое, международных отношений в 2013 году будет иметь те же чувства, особенно для Барака Обамы, как переизбранный президент США принимает меры вновь на троне лидера Китая Си Цзиньпин, а также Ангела Меркель больше федеральных Европе.