Данил Тарасов

АНГЛИЙСКИЙ - подскажите, кто знает грамматику (

вот предложение: Transportation also affects our lives in other ways.
и вот задание: Задайте к предложению все типы вопросов (общий, альтернативный, разделительный, специальный: а) к подлежащему; б) к второстепенному члену предложения) .
помогите пожааалуйста (

Надежда Солодовникова

Transportation also affects our lives in other ways.

Does transportation affect our lives in other ways?
What affects our lives in other ways?
Why does transportation affect our lives in other ways?
Transportation also affects our lives in other ways, doesn't it?
Does transportation or cooperation affect our lives in other ways?

Новикова Ирина

Does transportation affect ...What affects our...?Does transportation affect ...or not?