Татьяна

АНГЛИЙСКИЙ - подскажите плиз, кто знает грамматику. Очень надо=(

Выполните анализ данных предложений, обратив внимание на следующие грамматические явления: причастие I и II (Participle I & II), независимый причастный оборот, герундий, конверсия:
1. Long trains roar across the countryside carrying passengers, mail, and such products as food, livestock, and coal.
2. Developments in transportation have cut travel time greatly in the past 200 years.
3. Air conditioning keeping the air clean and cool, dining cars serve passengers.
4. They improved the engine by constructing the new tipe.
5 Buses serve as a main means of transporting people between cities in many parts of the world.

Нужно просто в скобках напротив каждого предложения указать те конструкции, которые встречаются из перечисленных (написать какие они) .
помогите ПОЖАЛУЙСТА=(

Ирина Фомина

1. conv: trains road
par I: carrying
2. par II: cut
conv: travel time
3. conv: Air conditioning, dining cars
par I: keeping
4. ger: constructing
5. conv: transporting people