Лена Игошина

Помогите перевести цитату.

"Ask a hundred people how they want a particular article made. About eighty will not know; they will leave it to you. Fifteen will think that they must say something, while five will really have preferences and reasons. The ninety-five, made up of those who do not know and admit it and the fifteen who do not know but do not admit it, constitute the real market for any product. The majority will consider quality and buy the biggest dollar's worth of quality. If therefore you discover what will give this 95 percent of the people the best all-round service and then arrange to manufacture at the very highest quality and sell at the very lowest price, you will be meeting a demand which is so large that it may be called universal....The only further step required is to throw overboard the idea of pricing on what the traffic will bear and instead go to the common-sense basis of pricing on what it costs to manufacture and then reducing the cost of manufacture..."

google не помог...

Алексей Чубыкин

Спросите сто человек, в каком виде желательно им выполнение такого-то предмета. Восемьдесят из них не сумеют ответить и предоставят разрешение вопроса на усмотрение фабриканта. Пятнадцать человек будут чувствовать себя обязанными кое-что сказать, и лишь пять человек выскажут обоснование и толковое пожелание и требование. Первые девяносто пять человек, которые слагаются из ничего не понимающих и сознающихся в этом и из тех, которые точно так же ничего не понимают, но не желают в этом сознаться – это и есть настоящий контингент покупателей вашего товара.

Генри Форд «Моя жизнь, мои достижения»

а вообще там немножко больше, чем в этой цитате, вот глава из книги http://n-t.ru/ri/fr/mz03.htm