Екатерина

Как перевести эту цитату на английский? +

Привычка точно рисовать, что мы видим, дает соответствующую способность точно рисовать то, что мы задумываем…

Юля Завьялова

The habit to precisely paint what we see results in the relevant ability to precisely paint what we have conceived.

Как-то так.

Александра Злобина

Habit just draw what we see, gives us the corresponding ability to accurately draw what we think