Юля Лойе

Помогите перефразировать фразу на английском.

Many countries have 'national service', where young adults must join the army, navy or a air force for a certain period of time after leaving school. Some countries, however, have recently stopped national service.

Ли Иодо

There are a lot countries all over the world which have special armies, where people after leaving school wil go. But in some countries there isnt such rule